×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Propaganda për “Shtëpinë e Verdhë”, serbët kanë ndarë 40 milionë për filmin, Harvey Keitel në rol episodik

  FrontOnline
  27 Korrik 2020

  Regjisori amerikan i filmit, Paul Kampf, i cili do të realizojë filmin “Harvest’”, bazuar në librin me titull “Zemra serbe e Johanit” të autorit Veselin Gjeletoviq, që ka të bëjë me propagandën serbe për trafikim të organeve dhe të famshmen “Shtëpinë e Verdhë”, për të cilën serbët thonë se është e tmerrshme që bota nuk di asgjë për këtë ngjarje, kështu qëllimi i tyre është të informojë për vuajtjet e popullit serb përmes filmit.

  Regjisori Kampf thotë se është shumë i lumtur me vendimin e marrë nga Qendra serbe e Filmit për të mbështetur këtë film me 40 milionë denarë serbë e në të njëjtën kohë ndjen përgjegjësi të madhe për të përmbushur të gjitha pritshmëritë.

  Ai thekson se “Harvest” nuk është një film amerikan për viktimat serbe, por diçka shumë më e madhe.

  “Bota që nuk di asgjë për këtë ngjarje është gjëja më e frikshme për mua. Është e rëndësishme të lejohet që filmi të flasë nga këndvështrimi i një të huaji, ashtu si personazhi kryesor, në mënyrë që të informojë njerëzit në lidhje me vuajtjet e popullit serb në Shtëpinë e Verdhë në një mënyrë të tillë”, ka thënë Kampf në një prononcim për mediat në Serbi.

  Regjisori thekson se fakti që aktakuza ndaj presidentit të “Kosovës së vetëshpallur”, Hashim Thaçi, për krime kundër civilëve serbë, përfshirë ato në Shtëpinë e Verdhë, aktualisht është duke u rishikuar, e shton gjithashtu rëndësinë e historisë së tij të filmit.

  Kampf njofton se po shkon në Serbi në shtator, kur do të fillojë puna serioze për filmin.

  “Nëse gjithçka shkon sipas planit, ne do të fillojmë të filmojmë “Harvest” vitin e ardhshëm në maj,” tha Kampf.

  Producenti Dragan Ivanović konfirmoi se aktori i famshëm amerikan Harvey Keitel do të paraqitet në një rol të vogël në këtë film dhe se Maia Morgenstern, e njohur për rolin e saj si Nënë e Zotit në spektaklin e Mel Gibson “Pasioni i Krishtit”, gjithashtu ka nënshkruar për të luajtur një rol.

  “Maia na tha që pasi lexoi skenarin, ajo kuptoi se çdo refuzim i rolit do të ishte bashkëpunim i heshtur me njerëzit që merren me këto krime të tmerrshme. Ajo beson se bota duhet ta dëgjojë këtë histori,” tha Ivanović.

  Ai shtoi se, sa i përket aktorëve vendas, Kampf dëshiron të njohë punën e tyre dhe t’i shohë ata në skenë sepse dëshiron të zgjedhë aktorët më të mirë, ndërsa personazhi kryesor Johan do të luhet nga një aktor amerikan. Burimi: SRNA

  Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Serbia është cilësuar si kërcënim kryesor në tri vende të Ballkanit Perëndimor sipas qytetarëve të tyre. Ky përfundim është nxjerrë nga anketa...
  Lajme17 Prill 2024
  Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviq është shprehur sot e mbështet anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës pavarësisht se Presidenti i Serbisë...
  Lajme17 Prill 2024
  Deputetja nga Lista Guxo, Jeta Statovci, bllokimin e qindra qytetarëve në pikat kufitare nga autoritetet serbe, e ka cilësuar si sinjal pasqyrues...
  Të tjera
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka deklaruar se 14 shqiptarë të rinj nga Bunajovci, janë ndaluar në pikën kufitare...
  Sport17 Prill 2024
  Real Madridi ka arritur të kalojë në epërsi ndaj Manchester Cityt. Ishte Rodrygo i cili shënoi në minutën e 12-të të ndeshjes....
  Kronika17 Prill 2024
  Një person është arrestuar lidhur me rastin tragjik të vdekjes së 23-vjeçares ukrainase, Olena Kozii në autostradën “Arbën Xhaferi”, në muajin shkurt....
  Lajme17 Prill 2024
  Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se dhjetë (10) pjesëtarë të Policisë së Kosovës janë në mesin e të ndaluarve nga...
  Vip17 Prill 2024
  Ndonëse është munduar të jetë sa më hermetik për jetën e tij private, Liam sot ka “hapur zemrën” dhe ka treguar për...
  Sport17 Prill 2024
  Tashmë sezoni në Superligën e Kosovës në basketboll ka hyrë në fazën më të nxehtë të saj. Trepça, Peja, Ylli janë skuadrat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.