×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Prokuroria formon komision për monitorim të zgjedhjeve në Maqedoni

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Prokurori Publik i Republikës së Maqedonisë së Veriut miratoi një vendim për krijimin e një komisioni për të monitoruar parregullsitë e mundshme që lidhen me kryerjen e veprave penale nga Kapitulli Gjashtëmbëdhjetë – Veprat penale kundër zgjedhjeve dhe votimit sipas Kodit Penal dhe veprave penale të tjera të kryera gjatë organizimit dhe kryerjes së zgjedhjeve.

  Ngjarjet në lidhje me zgjedhjet e ardhshme parlamentare të parakohshme, të planifikuara për 15 korrik 2020, janë në interes të publikut, dhe është krijuar një komision për të monitoruar në mënyrë proaktive ngjarjet, me qëllim mbrojtjen kundër veprimeve penale ose veprimeve të tjera të paligjshme dhe veprimeve parandaluese.

  Kryetar i Komisionit është emëruar Xhelal Bajrami, Prokuror Publik në Prokurorinë Publike të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Anëtarët e komisionit janë prokurorë publik nga prokuroritë më të larta publike dhe Prokuroria Themelore Publik në Shkup.

  Komisioni do të monitorojë të gjitha ngjarjet në vend në lidhje me procesin e organizimit dhe mbajtjes së zgjedhjeve. Për ato ngjarje që do të vlerësohen si indikacione për parregullsi zgjedhore të mundshme, njoftimet do të dërgohen menjëherë në zyrë prokurorisë publike kompetente. Në të njëjtën kohë, prokurorit themelore publik kompetente do të obligohen për veprime urgjente, domethënë të formojnë lëndë dhe të ndërmarrin veprime për të përcaktuar faktet përkatëse nga të cilat varet zbatimi i duhur i Kodit Penal.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Tuneli i Llogarasë është gati. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zbuluar se ky tunel do të hapët më 5 korrik. “Tuneli...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Mungesa e ligjeve për monedhat dixhitale e ka ngadalësuar përhapjen e tyre në Shtetet e Bashkuara. Zëri i Amerikës, Deana Mitchell, raporton...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Prezantohet në panairin ndërkombëtar EUROSATORY që po mbahet në Paris, prototipi i parë i makinës ushtarake shqiptare “Shota”. Shqipëria merr pjesë për...
  Të tjera
  Vip18 Qershor 2024
  Fituesi i edicionit të dytë të Big Brother VIP Luiz Ejlli ka përfunduar në duart e SPAK-ut. Luiz Ejlli është kallëzuar se...
  Vip18 Qershor 2024
  Ditën e sotme (18 qershor) aktori i njohur kosovar Vedat Bajrami feston ditëlindjen. Ai mbushi plotë 44 vite jetë ku gjatë karrierës...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Tuneli i Llogarasë është gati. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zbuluar se ky tunel do të hapët më 5 korrik. “Tuneli...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është arrestuar në Pejë, pasi që gjatë kontrollit në veturën e tij janë gjetur dhe konfiskuar një pistoletë Zoraki me...
  Sport18 Qershor 2024
  Në ndeshjen e dytë në “EURO 2024”, Shqipëria do të ndërrojë stadium. Nga “Signal Iduna Park”, kombëtarja shqiptare do të luajë nesër...
  Vip18 Qershor 2024
  Prej disa kohësh, reperja e njohur Loredana Zefi është duke shijuar romancën e saj me futbollistin e talentuar gjerman, Karim Adeyemi. Dyshja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.