×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Prioritetet e presidencës gjermane me BE

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Në 1 korrik, Gjermania merr presidencën e radhës së BE-së në mesin e pandemisë së koronavirusit që kërcënon të kthehet në sfidën më të madhe të saj.

  Kapërcimi i kësaj situate dhe rimëkëmbja ekonomike në Europë janë dy çështjet qendrore, me të cilat do të merret Gjermania gjatë 6 muajve që do të jetë në krye të kësaj presidence.

  Ky është konstatimi i partive të Unionit CDU/CSU dhe socialdemokratëve, në negociatat e Këshillit të koalicionit të zhvilluara në zyrën e Kancelares.

  “Bashkimi Evropian gjendet para një sfide që përcakton fatin e vendeve anëtare, e kjo është pandemia COVID-19”, thuhet në dokumentin e partive të koalicionit qeverisës.

  Gjermania do të angazhohet gjatë kohës së presidencës me gjithë fuqinë për tejkalimin e kësaj pandemie dhe për rimëkëmbjen ekonomike të Evropës. Qeveria gjermane synon të lërë pas këtij mandati një Europë më inovative, më të drejtë dhe më të qëndrueshme. Një synim tjetër është edhe një Europë më e sigurt, ku respektohen vlerat e përbashkëta si dhe një Europë më të fuqishme në botë.Për të evituar pasojat ekonomike të pandemisë Corona në BE, ekziston një propozim i Komisionit të BE për financimin e projekteve ekonomike dhe investigative, me një vëllim prej 750 miliardë eurosh. Prej tyre 500 miliardë euro do të jenë si ndihma për vendet anëtare të BE, ndërsa pjesa tjetër janë kredi. Borxhet duhet të kthehen në buxhetin e BE deri në vitin 2058.

  Si t’i përdorni radiatorët e ngrohjes që të kurseni deri në 25% të faturës së rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, me anë të një postimi në rrjetet sociale tha se Shqipëria duhet që të guxojë dhe me...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Të tjera
  Sport25 Maj 2024
  Ballkani dhe Prishtina kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e vlefshme për javën e 36-të në Albi Mall Superligën e Kosovës....
  Lajme25 Maj 2024
  Në shënim të përfundimit të procesit të Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave në Kosovë, i nisur më 5 prill 2024,...
  Lajme25 Maj 2024
  Është arrestuar një person në flagrancë për vjedhje të rëndë në Ferizaj në një lokal afarist. Rasti ka ndodhur dje rreth në...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot gjatë ditës janë paralajmëruar protesta në Serbi, përkatësisht në zonën afër pikë-kalimit kufitar me Kosovën, në Jarinjë. Aktualisht situata është e...
  Lajme25 Maj 2024
  Sa herë që bie shi, shumë pjesë të Prishtinës bllokohen nga uji, sidomos disa rrugë ku veturat nuk mund të kalojnë. Situatë...
  Lajme25 Maj 2024
  Sot në ambientet e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) u mbajt Takim përmbyllës për Regjistrimin e Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.