Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Petkoviq: Stendat me emblemën e UÇK-së në hyrje të Graçanicës janë kërcënim serioz për sigurinë

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, e ka cilësuar si kërcënim të hapur ndaj sigurisë së serbëve në Kosovë vendosjen e stendave me emblemën e UÇK-së në hyrje të Graçanicës.

  Ai tha se shoqëria në Kosovë po lëviz në drejtim të radikalizimit të rrezikshëm para syve të bashkësisë ndërkombëtare, transmeton Gazeta Express.

  “Stendat me emblemën e UÇK-së janë një thirrje e hapur për dhunë dhe punën e njerëzve që janë krenarë për krimet e tyre, dhe kjo është arsyeja pse unë pres që përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë dhe Metohi të reagojnë urgjentisht dhe të marrin masa për ta eleminuar këtë”, tha Petkoviq.

  Sipas Petkoviqit, një situatë e tillë kërkon alarm dhe kujdes, sepse këto veprime mund të shndërrohen në kërcënime serioze për sigurinë.

  “Sidoqoftë, kjo është një situatë që kërkon alarm dhe kujdes, sepse kërcënimet verbale në Kosovë dhe Metohi, siç na ka mësuar përvoja, shumë lehtë shndërrohen në kërcënime më serioze të sigurisë,” tha Petkoviq.

  Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  NATO ka kritikuar Rusinë për retorikën e saj bërthamore “të rrezikshme dhe të papërgjegjshme” lidhur me vendosjen e mundshme të armëve bërthamore...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me jetë që i merr. Trajkoviq në Podcastin “Snaga Uma” (Fuqia e mendjes) tha...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes tha se nuk ka indikacione se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore, pasi Moska njoftoi se do...
  Të tjera
  Tenderët26 Mars 2023
  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ndau gjysmë milion euro për restarurimin e objektit të ish-gjimnazit të Ferizajt, “Ismail Qemali’. Objekti, i...
  Vip26 Mars 2023
  Janë për dy vite që nga ikja nga kjo botë e humoristit të njohur, Rasim Thaçi-Cima. Cima, u mund nga COVID 19-të,...
  Lajme26 Mars 2023
  Ish kryenegociatorja e dialogut, Edita Tahiri, ka thënë se Kurti ka ardhur në pushtet duke përmendu bashkimi kombëtar, ndërsa tani po e...
  Sport26 Mars 2023
  Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermania...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  NATO ka kritikuar Rusinë për retorikën e saj bërthamore “të rrezikshme dhe të papërgjegjshme” lidhur me vendosjen e mundshme të armëve bërthamore...
  Bota/Rajoni26 Mars 2023
  Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me jetë që i merr. Trajkoviq në Podcastin “Snaga Uma” (Fuqia e mendjes) tha...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.