×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Pesë ushqimet që ju ndihmojnë të flini më qetë

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Gjumi është gurthemeli i mirëqenies sonë. Nëse flemë 7 deri në 9 orë, atëherë hedhim hapa të rëndësishëm drejt shëndetit të mirë

  Mungesa e gjumit ka një ndikim të fortë e negativ jo vetëm në humor dhe temperament por edhe në aftësinë për t’u përqendruar në punët e përditshme.

  Në këtë artikull do të mësoni listën e pesë ushqimeve më të mira që lehtësojnë ardhjen e gjumit.

  Kosi

  Mikrobioma e stomakut ka lidhje të drejtpërdrejtë me cilësinë e gjumit.

  Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org thonë se bakteret e stomakut kontrollojnë jo vetëm humorin dhe nivelet e stresit por edhe ritmin e të fjeturit.

  Ato kanë nevojë për ushqim dhe probiotikët janë më të shëndetshmit për mikrobiomën.

  Kosi është shumë i pasur me probiotikë dhe sipas ekspertëve, ai duhet ngrënë tre deri në katër herë në javë.

  Duke përmirësuar mikrobiomën, kosi do ju ndihmojë të flini më mirë.

  Vishnja

  Vishnjat janë të pasura me melatoninë, një hormon që është i domosdoshëm për përmirësimin e gjumit.

  Vishnjat dhe lëngu i tyre janë jo vetëm freskues për organizmin por edhe të pasura me melatoninë.

  Njerëzit që hanë vishnje rregullisht, bëjnë një gjumë më të qetë.

  Bajamet

  Një sasi prej 30 gramë me bajame ofron 25% të nevojës ditore për magnez.

  Mungesa e këtij minerali është e lidhur drejtpërdrejtë me pagjumësinë.

  Bajamet mund t’i përzieni me kos ose t’i përfshini në sallata.

  Tërshëra

  Tërshëra është një burim shumë i pasur karbohidratesh dhe magnezi.

  Karbohidratet ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së gjumit.

  Tërshërën mund ta hani në darkë ose në mëngjes duke e kombinuar me ushqime të tjera të mira për gjumin siç janë bajamet.

  Mjedra

  Mjedra është shumë e pasur me fibër e cila e ndihmon njeriun të flejë mirë dhe gjatë.

  Të rriturit kanë nevojë për 25-35 gramë fibër në ditë dhe një filxhan me mjedra ofron 9 gramë fibër.

  Burime të tjera të fibrës që ju ndihmojnë të flini mirë janë farat chia dhe kivi. / AgroWeb

  Punime në rrjet, KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lifestyle27 Maj 2024
  Shkencëtarët kanë parashikuar se do të jetë një sezon shumë i keq i mushkonjave. Ndërsa ekzistojnë spërkatës e kremra të ndryshëm që...
  Lifestyle27 Maj 2024
  Dashi Java do të nisë mirë për të gjithë ata që i përkasin kësaj shenje. Gjërat po ecin mirë në dashuri, ndërkaq...
  Lifestyle26 Maj 2024
  Magnezi është mineral thelbësor që trupi juaj nuk e prodhon, që do të thotë se ju duhet ta merrni atë përmes dietës...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2024
  Ministria e Zhvillimit Rajonal ka lansuar shpalljen publike për skemën e granteve. Zëvendësministri i Zhvillimit Rajonal, Ali Tafarshiku,  ka deklaruar se tashmë...
  Lajme28 Maj 2024
  “Sapo që Serbia t’i vë sanksione Federatës Ruse, atëherë do të ishte një moment kur ata mund të tregojnë se duan të...
  Lajme28 Maj 2024
  Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhgues në anëtare të...
  Lajme28 Maj 2024
  Analisti politik, Artan Muhaxhiri, për FrontOnline thotë se puna dhe se si e kanë marrë pushtetin kryetarët në komunat veriore, ka qenë...
  Lajme28 Maj 2024
  Deputetja e AAK-së¸Time Kadrijaj, për FrontOnline thotë se nuk ka ndonjë raport që vlerëson punën e katër kryetarëve të komunave veriore. ‘’Nuk...
  Lajme28 Maj 2024
  Faton Klinaku, ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL e UÇK-së, ka thënë se Prokuroria e Speciales ka marrë para nga Rusia...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.