×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Përveq ajrit, çka e shkatërron tjetër shëndetin tonë

  FrontOnline
  03 Nëntor 2019

  Njerëzit zbulojnë se i ftohti përkeqëson dhimbjen dhe megjithëse disa studime kanë adresuar efektet e motit në shëndetin, simptomat e rritura ekzistojnë.

  Njerëzit me probleme shëndetësore afatgjata si artriti ndjejnë më shumë dhimbje gjatë ditëve me lagështi të ngritur në ajër, ka gjetur një studim në Mbretërinë e Bashkuar.

  Një studim i kryer nga Universiteti i Mançesterit, i cili përfshinte 2.500 njerëz, tregoi se simptomat u rritën në ditët kur lagështia ishte e lartë.

  Shpesh mund të dëgjohet që njerëzit ankohen për dhimbje në nyje, dhe se kjo shkaktohet nga moti zakonisht i ftohtë dhe se mund të parashikojnë motin që vjen duke u bazuar në dhimbjen e nyjave.

  Ky studim, i quajtur “Mbivendosje me dhimbje të mundshme”, u krye te njerëzit me artrit, fibromialgia, migrena dhe dhimbje neuropatike.

  Ata raportuan simptomat e tyre çdo ditë për një deri në 15 muaj, ndërsa telefonat e mençur regjistruan të dhëna meteorologjike nga vendet e tyre.

  Ditët me lagështirë, me erë me presion të ulët ajri, rritën mundësinë e ndjenjës së dhimbjes me 20 për qind.

  Studiuesit vunë re që ata nuk gjetën një lidhje midis temperaturës ose reshjeve dhe dhimbjes, por se shkaku ishte për shkak të një numri faktorësh siç janë era, lagështia dhe presioni i ulët atmosferik.

  “Tani u takon shkencëtarëve të tjerë të hetojnë pse lagështia shoqërohet me dhimbje, të cilat do të hapin derën për trajtime të reja,” tha profesori Will Dixon, një udhëheqës i kërkimit.

  Bazuar në këto gjetje, është gjithashtu e mundur të zhvillohet një “prognozë dhimbjeje” që do t’u lejojë personave me dhimbje kronike të planifikojnë aktivitetet e tyre./Front Online/

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Lifestyle06 Dhjetor 2023
  Dashi Ka një ekuilibër të mirë të ideve të vjetra dhe të reja që filtrojnë nëpër kokën tuaj sot, duke e bërë...
  Lifestyle05 Dhjetor 2023
  Kur temperatura fillon të bjerë, nuk keni pse të hiqni dorë nga zakoni juaj i vrapimit. Në fakt, vrapimi në mot të...
  Lifestyle05 Dhjetor 2023
  Dashi Perspektivat për jetën sentimentale te çifteve do jene shume te mira gjate kësaj dite. Do iu jepni shume rëndësi ndjenjave dhe...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka takuar Raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se forcat e armatosura të vendit të tij vranë rreth gjysmën e komandantëve të Hamasit gjatë operacioneve...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se SHBA-të nuk kanë ndryshuar qëndrim sa i përket mbajtjes së zgjedhjeve serbe në...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Anëtari më i ri i LDK-së, Berat Rukiqi, vendimin e kryeministrit Albin Kurti, për alokimin e 5 milionë eurove për familjet me...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë, është takuar të martën me ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj. Presidentja...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka reaguar sërish për vrasjen e Liridona Ahmetaj. Ai ka reaguar ashpër kundrejt deklaratave të ndryshme që...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.