×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Përmbytet Serbia

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Për shkak të reshjeve të mëdha, niveli i lumenjve në Serbinë perëndimore po rritet. Shteti ka shpallur gjendje e jashtëzakonshme në shtatë komuna.

  Kreu i Drejtorisë për Zjarrfikësit dhe Shpëtimit dhe Mbrojtjes Civile, Goran Nikoli deklaroi sot se për shkak të mbushjes së tepërt lumenjve situatë më kritike për momentin është në Ljubovija dhe Guča, sepse kishte reshje të mëdha shiu në orët e para të mëngjesit.

  “Gjithsej 48 njerëz u evakuuan, dhe një person u shpëtua aty ku jeta ishte kritike,” i tha Nikoliç RTS.

  Në Ljubovija, një urë u shkatërrua dje, dhe ekziston rreziku që përroi të heqë një urë tjetër.

  ” Dje, për shkak të asaj ure, vetë qendra e qytetit u përmbyt,” theksoi Nikoliç. Ai theksoi se situata në Ljubovija dhe Guca dhe Lucani tani po monitorohet intensivisht.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka zgjedhur ekranin e RAI 3 për ta mbrojtur homologun e saj shqiptar, Edi Ramë përballë sulmeve...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Rebelët Houthi të Jemenit kanë thënë se kanë nisur sulmet ndaj tre anijeve në Oqeanin Indian dhe Detin e Kuq. Ata thanë...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Koreja e Veriut ka thënë të hënën se kanë dështuar përpjekjet e saj për ta dërguar një satelit tjetër spiun në orbitë....
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2024
  Prokuroria Speciale e Kosovës, ka ngritur aktuakuzë në Gjykatën Themelore të Prishtinës ndaj dy personave, shkruan FrontOnline. Sipas Prokurorisë së Speciale, thuhet...
  Lajme28 Maj 2024
  Kryetari i Komunës së Zubin Potokut, Izmir Zeqiri pasi janë bërë një vit që është në detyrën e kryetarit të kësaj komune,...
  Lajme28 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar A.L, njërin nga gjashtë personat që ishin në kërkim nga autoritetet. A.L dyshohet për...
  Lajme28 Maj 2024
  Ekipi i volejbollit të Maqedonisë është përballur me një situatë të të rrezikshme gjatë ditës së djeshme, pasi rrufeja ka goditur aeroplanin...
  Lajme28 Maj 2024
  Ministria e Zhvillimit Rajonal ka lansuar shpalljen publike për skemën e granteve. Zëvendësministri i Zhvillimit Rajonal, Ali Tafarshiku,  ka deklaruar se tashmë...
  Lajme28 Maj 2024
  “Sapo që Serbia t’i vë sanksione Federatës Ruse, atëherë do të ishte një moment kur ata mund të tregojnë se duan të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.