Bota/Rajoni

Përmbytet Serbia

Përmbytet Serbia
09:01 | 23 Qershor 2020

Për shkak të reshjeve të mëdha, niveli i lumenjve në Serbinë perëndimore po rritet. Shteti ka shpallur gjendje e jashtëzakonshme në shtatë komuna.

Kreu i Drejtorisë për Zjarrfikësit dhe Shpëtimit dhe Mbrojtjes Civile, Goran Nikoli deklaroi sot se për shkak të mbushjes së tepërt lumenjve situatë më kritike për momentin është në Ljubovija dhe Guča, sepse kishte reshje të mëdha shiu në orët e para të mëngjesit.

“Gjithsej 48 njerëz u evakuuan, dhe një person u shpëtua aty ku jeta ishte kritike,” i tha Nikoliç RTS.

Në Ljubovija, një urë u shkatërrua dje, dhe ekziston rreziku që përroi të heqë një urë tjetër.

” Dje, për shkak të asaj ure, vetë qendra e qytetit u përmbyt,” theksoi Nikoliç. Ai theksoi se situata në Ljubovija dhe Guca dhe Lucani tani po monitorohet intensivisht.

Edoni largohet nga Big Brother VIP Kosova

Të tjera