×
 • Ekonomi
 • Banka

  PaySera në Kosovë: Transfere të lira dhe blerje të sigurta online

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Banka Qendrore e Kosovës e ka licencuar Institucionin Financiar jo Bankar “Paysera” për lëshimin e parave elektronike (EMI) në vend.

  Paysera do t’i ofrojë tregut Kosovar kartela për pagesa, transfere të lira ose falas përmes aplikacionit mobil, pagesa në internet, pagesa për biznese, si dhe pagesa me mobil përmes Google Pay , Samsung Pay, dhe në të ardhmen Apple Pay.
  Bashkim Zeqiri, CEO dhe aksionari kryesor i institucionit për lëshimin e parave elektronike PaySera Kosova, thotë se ky institucion po sjell tarifat Evropiane në Kosovë. Aktualisht, qytetarët e Kosovës dhe bizneset paguajnë 25 EUR për një transfer të parave në vendet e BE-së, por kjo nuk do të zgjas gjatë. Pagesat individuale do të jenë FALAS për transferet në vendet e BE dhe ato vendore si dhe tarifat për biznese nuk do të kalojnë vlerën 1 EUR”, thotë Zeqiri.
  Qytetarët e Kosovës tashmë mund ta shkarkojnë aplikacionin mobil Paysera nga Google Play dhe App Store, por ata nuk do të mund të përfitojnë të gjitha shërbimet deri në fund të vitit 2020.
  PaySera gjithashtu ËshtË me interes për Kosovarët që jetojnë në Gjermani, Austri dhe Zvicër, të cilët dërgojnë para për të afërmit e tyre në vendlindje.
  Dërgesat e parave përmes Paysera janë në dispozicion në 23 valuta dhe në 180 vende të botës. Në vitin 2019 u transferuan 6 miliardë euro përmes sistemit të pagesave Paysera dhe aplikacionit mobil, i cili arrin në 16 milion euro transfere në baza ditore. / Front Online /

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Ekonomi28 Shkurt 2024
  Delegacioni i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, i përbërë nga guvernatori Ahmet Ismaili dhe zëvendësguvernatori Dardan Fusha, është pritur në takim...
  Ekonomi28 Shkurt 2024
  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procedurat për furnizimin dhe menaxhimin me rezervat shtetërore, keqpërdorimet dhe abuzimet e mundshme me rezervat shtetërore...
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Ministri i Financave, Punëve dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka thënë se Qeveria e Kosovës ka pasur menaxhim të mirë me financat publike...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Pas samitit për Ukrainën që u mbajt të mërkurën në Tiranë, presidentja  e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kryeministrin shqiptar, Edi...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Fatmir Çollaku, njohës i fushës së sigurisë, tha se është pozitive që Tirana zyrtare po merr vëmendjen e ndërkombëtarëve dhe jo vetëm...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Aleancën dhe grupin opozitar rreth saj qytetarët po e...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati, bashkë me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili kanë marrë pjesë në ministerialin...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Emisari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka thënë se vërehen shumë probleme në Rregulloren e re të Bankës Qendrore të...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Gjatë qëndrimit në Belfast të Irlandës Veriore, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjithashtu vizitoi shkollën Nettlefield, për të parë nga afër dhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.