×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Parlamenti i Zelandës së Re miraton ligjin e ri për privatësinë

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Parlamenti i Zelandës së Re të premten miratoi një “version modern” të projektligjit të privatësisë, raporton Anadolu Agency (AA).

  Kur të fillojë zbatimi i ligjit të ri, ai do të zëvendësojë Aktin e Privatësisë të Zelandës së Re nga viti 1993.

  Sipas një deklarate të parlamentit në faqen e tij internetit, “projektligji synon të rrisë besimin në Zelandën e Re se informacionet personale janë të sigurta dhe do të trajtohet ashtu siç duhet”.

  Projektligji është një kornizë e re ligjore për mbrojtjen e informacionit, duke përfshirë futjen e një skeme të detyrueshme njoftimi për shkeljen e të dhënave.

  Ky projektligj mori një mbështetje unanime në parlament, kurse projektligji, i njohur si Akti i Privatësisë së Zelandës së Re 2020, do të hyjë në fuqi më 1 dhjetor.

  “Përdorimi në rritje i pajisjeve të lidhura me internetin, mediat sociale, tregtia elektronike nënkupton se një sasi e mëdha e të dhënave tani mund të ruhen dhe shpalosen lehtësisht kudo në botë. Ndërsa kjo ka shumë përfitime, gjithashtu krijon sfida të reja për mbrojtjen e informacioneve personale”, thuhet në deklaratën e Departamentit të Drejtësisë të vendit.

  Deklarata shtoi se në rrethana të reja, projektligji rrit rolin e komisionerit të privatësisë, i cili tani është i autorizuar të marrë “vendime detyruese” për ankesat në lidhje me qasjen në informacion, dhe jo Gjykata e Rishikimit të të Drejtave të Njeriut.

  Vendimet e Komisionerit mund të apelohen në gjykatë.

  Projektligji ka arritur në parlament më 18 mars 2018, dhe më pas u miratua të enjten pas leximit të tretë, ndërsa leximi i parë ishte në prill 2018 dhe ai i dyti në gusht 2019, sipas faqes së internetit të parlamentit.

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Një foshnje 9-muajshe ka vdekur në Spitalin e Përgjithshëm në Ohër. Kështu ka bërë të ditur SPB-Ohër, njofton Klankosova.tv. Në njoftim thuhet...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Kryesia e Bashkimit Demokratik për Integrim mbajti takim të jashtëzakonshëm në selinë në Tetovë. Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti thotë se LSDM...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Të tjera
  Sport18 Maj 2024
  FC Ballkani e ka mbrojtur titullin e kampionit të Kosovës duke mposhtur në udhëtim Llapin, derisa fitore të shtunën shënuan edhe Gjilani,...
  Lajme18 Maj 2024
  Sot në rrugën “Dëshmorët e Hereqit” në Gjakovë, policia ka identifikuar dhe ndaluar dy automjete, ngasësit e të cilave bënin gara shpejtësie....
  Lajme18 Maj 2024
  Gramos Agusholli nga Lëvizja Vetëvendosje tregon se si parti janë të gatshëm të shkojnë në zgjedhje kurdo që kryeministri të merret vesh...
  Lajme18 Maj 2024
  Partitë politike në Kosovë po kërkojnë zgjedhje të parakohshme. Ditë më parë kryeministri Albin Kurti u bëri ftesë opozitës për takim, në...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.