×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  OBSH: Mund të mos e kemi kurrë një vaksinë të përsosur kundër coronavirusit

  FrontOnline
  03 Gusht 2020

  Bota rrezikon të përballet me mungesën e një ‘vaksine të përsosur’ dhe rruga drejt normalitetit mund të jetë gjatë, paralajmëroi të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë.

  Sipas medieve të huaja, më shumë se 18 milionë njerëz globalisht janë infektuar nga sëmundja e COVID-19, dhe 688 mijë persona kanë ndërruar jetë, që nga shpërthimi i pandemisë.

  Me këtë rast, OBSH u ka bërë thirrje vendeve të ndryshme të botës, që t’i respektojnë masat e distancimit shoqëror, vendosjen e maskës si dhe larjen e duarve.

  “Mesazhi drejtuar njerëzve është i qartë”, tha kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

  Ai potencoi se bartja e maskës, duhet të shërbejë si shenjë solidariteti tek njerëzit rreth e rreth botës.

  “Një numër i vaksinave janë në fazën e tretë të testimeve, dhe të gjithë shpresojmë të kemi një numër vaksinash efektive, që mund të ndihmojnë në parandalimin e infeksioneve tek njerëzit, u shpreh ai.

  “Sidoqoftë, ne nuk posedojmë një ‘shkop magjik’, dhe rrezikohemi të mos e kemi kurrë”, ka thënë ndër tjerash Ghebreyesus. /Telegrafi/

  Arif Vladi me 17 shkurt në hotel Lake Side
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell tha se Bashkimi Evropian e dënon fuqishëm sulmin e Iranit kundër Izraelit, shkruan...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Mbretëria e Bashkuar ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, tha kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak në një deklaratë të...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Ministri i Jashtëm izraelit Israel Katz, bëri thirrje për unitet, pasi Irani nisi një sulm kundër Izraelit. “Ne të gjithë duhet të...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.