×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ngelin në fuqi kartelat pagesore për blerje të produkteve vendore në Maqedoni

  FrontOnline
  08 Korrik 2020

  Kartelat pagesore të qeverisë për blerjen e produkteve dhe shërbimeve vendase nuk shfuqizohen nga Gjykata Kushtetuese. Nuk ka detaje se si shkoi seanca gjyqësore në këtë pikë, por gjykata thotë se ato mbesin në fuqi.

  Shpërndarja e vauçerëve qeveritarë gjatë fushatës nuk është e diskutueshme për Gjykatën Kushtetuese.

  Gjykatësit vendosën të mos fillojnë një procedurë për shqyrtimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së këtij dekreti qeveritar, të miratuar gjatë gjendjes së jashtëzakonshme.

  Me dekretin, u vendos që mbi 300.000 qytetarë të marrin një kartelë pagese, e cila është planifikuar të përfundojë deri në 18 korrik.

  KEDS njofton për punimet në rrjet, në këto vende do të ndalet rryma
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Tetë vende të BE-së kanë kërkuar sanksione ndaj prokurorëve, gjykatave dhe zyrtarëve të burgjeve të Rusisë për vdekjen e Alexei Navalny. Letra...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë sonte në Tiranë se “heqja e dinarit është një përpjekje e qartë e Kurtit për...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Kryeministri Edi Rama ka bërë një postim në Facebook për samitin Ukrainë-Evropa Juglindore që u mbajt ditën e sotme në Tiranë. “Një...
  Të tjera
  Sport28 Shkurt 2024
  Napoli është rikthyer te fitoret në Serie A pas tri ndeshjeve radhazi pa shijuar tri pikët. Kampioni në fuqi i Italisë mposhti...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Pas samitit për Ukrainën që u mbajt të mërkurën në Tiranë, presidentja  e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kryeministrin shqiptar, Edi...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Fatmir Çollaku, njohës i fushës së sigurisë, tha se është pozitive që Tirana zyrtare po merr vëmendjen e ndërkombëtarëve dhe jo vetëm...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Aleancën dhe grupin opozitar rreth saj qytetarët po e...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati, bashkë me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili kanë marrë pjesë në ministerialin...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Emisari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka thënë se vërehen shumë probleme në Rregulloren e re të Bankës Qendrore të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.