×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në Francë maska e detyrueshme sapo të kapërcesh pragun e shtëpisë

  FrontOnline
  20 Gusht 2020

  Shumë qytete franceze kanë vendosur si rregull mbajtjen e maskave në qendra tregëtare ose në zona të tjera me një popullsi të dendur. Mirëpo, qyteti jugor Riviera i Nice ka shkuar një hap më tej.

  Që prej këtij mëngjesi, të gjithë qytetarët tani do të duhet të mbajnë maskën të vendosur që prej momentit që dalin nga shtëpia. Edhe qyteti Toulouse, do të ketë të njëjtin rregull duke filluar nga dita e premte.

  Kryetari i bashkisë, Christia Estrosi thotë se e ka marrë këtë vendim për të kufizuar përhapjen e koronavirusit. Ai shtoi se vetëm kështu mund të parandalojnë shtimin e rasteve të infektuarëve.

  Policia ka vendosur gjoba të gjithë personave që nuk mbajnë të vendosur maskën.

  Franca është duke u përballur me një numër të shtuar të rasteve të së infektuarëve me koronavirus. Zona më e goditur është rreth Marsejës me 85 të infektuar për çdo 100,000 banorë.

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni09 Dhjetor 2023
  Kryetari aktual i Kuvendit, Talat Xhaferi, pritet të jetë kryeministri i ardhshëm i Maqedonisë së Veriut duke shënuar kështu historinë si kryeministri...
  Bota/Rajoni09 Dhjetor 2023
  Kryeministri Edi Rama përmes një reagimi në rrjetet sociale përshëndeti mbrëmjen e sotme kongresin e SDP që po zhvillohet në Berlin. Ndërsa...
  Bota/Rajoni09 Dhjetor 2023
  Edhe Vladimir Radivojeviq i njohur si  “Mami” është në Listën e Interpolit së bashku me Milan Radoiçiqi dhe disa të tjerë në...
  Të tjera
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka reaguar edhe një herë lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt. Ai ka thënë...
  Sport09 Dhjetor 2023
  Milani po përgatitet të shesë Rade Kruniç në janar dhe ka vendosur një çmim në mes të interesit nga Fenerbahçe dhe Olympique...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian e ka mirëpritur nënshkrimin e sotëm të kontratës komerciale ndërmjet kompanisë energjetike të Kosovës KEDS dhe kompanisë, Elektrosever. BE-ja me...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, në vazhdën e takimeve me degë, ka takuar sot strukturën e asaj...
  Lajme09 Dhjetor 2023
  Vrasja mizore e Liridona Admeajt, krim ky që tronditi vendin para disa javësh po vazhdon të hetohet, ndërkohë që pistat po zgjerohen...
  Bota/Rajoni09 Dhjetor 2023
  Kryeministri Edi Rama përmes një reagimi në rrjetet sociale përshëndeti mbrëmjen e sotme kongresin e SDP që po zhvillohet në Berlin. Ndërsa...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.