Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në dy muaj divorcet në Shqipëri u pesëfishuan

  FrontOnline
  14 Gusht 2020

  Situata e krijuar nga pandemia ndikoi pozitivisht në marrëdhëniet mes çifteve, por rihapja graduale solli një rritje të numrit të padive në gjykatë për zgjidhje martese. Nga maji deri në korrik u pesëfishuan rastet e divorceve në Shqipëri, ndërsa numër i lartë në këtë periudhë vërehet dhe për dosjet e divorceve të cilat janë zgjidhur, bën të ditur oranews.

  Periudha më shumë se 2 mujore kur vendi ishte pothuajse në izolim total, solli një ndikim pozitiv në lidhjet familjare duke ulur ndjeshëm rastet e divorceve mes çifteve.

  Me heqjen e masave kufizuese, nisjes së lëvizjeve dhe rihapjen e bizneseve në kryeqytet u konstatua një rritje e këtij fenomeni. Nëse në periudhën mars prill u shënuan 72 kërkesa për divorc në gjykatë, në periudhën maj-korrik u paraqiten 353 kërkesa divorci, fenomen i cili është 5-fishuar.

  Krahas padive, rihapja graduale nga masat kufizuese solli dhe një rritje të numrit të rasteve të përfunduara të cilat janë regjistruar për divorc. Nëse në mars dhe prill përfundoi trajtimi i 50 padive për divorc, në maj-korrik përfunduan së trajtuari 247 raste.

  Mbi 80% e kërkesë padive regjistrohen në gjykatë nga gratë dhe në pjesën më të madhe shkaku kryesor i divorceve është dhuna. Fëmijët janë viktima të konflikteve mes prindërve gjatë dhe pas këtij procesi.

  Edhe fenomeni i dhunës ka njohur rritje pas heqjes së masave kufizuese të vendosura nga qeveria. Ndonëse situata ishte më e qetë në mars dhe prill ku u dhanë 106 urdhra mbrojtjeje, në maj-korrik rastet u dyfishuan në rreth 250 urdhra mbrojtjeje.

  Festo Bajramin me ofertën All Inclusive të Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Është “ndoshta” koha për një sekretar të përgjithshëm të NATO-s që vjen nga Britania e Madhe, duket të ketë sugjeruar presidenti amerikan,...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak është takuar me presidentin amerikan, Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Sunak ka thënë se...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.