Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ndaloi zbarkimin e emigrantëve, i hiqet imuniteti liderit të ekstremit të djathtë në Itali, Mateo Salvini

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Senati Italian ka votuar PRO heqjes së imunitetit për udhëheqësin e ekstremit të djathtë Mateo Salvini.

  Votimi ishte i ngushte 149 senatorë votuan pro dhe 141 kundër.

  Heqja e imunitetit parlamentar do të thotë se gjykata është e lirë të fillojë gjykimin e çështjes së tij në akuzën e rrëmbimit të mbi 100 emigrantësh, që dënohet deri në 15 vite burg

  Prokurorët e Palermos e akuzojnë Salvinin se ka abuzuar me pushtetin e tij duke ndaluar zbarkimin e një anije spanjolle “Open Arms” me mbi 100 emigrantë në bord , transmeton standard.

  Salvoni në kohën kur ishte Ministri Brendshëm në gusht të 2019 ka penguar për 3 javë zbarkimin e emigrantëve në tokën Italiane, vetëm kur u arrit një marrëveshje në BE për çështjen e emigrantëve ai lejoj zbarkimin e tyre.

  “Jam krenar që kam mbrojtur Italinë dhe do ta bëja përsëri”, tha Salvini, duke reaguar ndaj votimit.

  Seanca e tij dëgjimore do të zhvillohet në 3 tetor pasi u shty nga pandemia e Covid 19.

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Një 22-vjeçar shqiptar është arrestuar në Londër, pasi përndiqte një vajzë 11 vjeçe, të cilën e kishte parë në një park. Sipas...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Një grup i të burgosurve në burgun maqedonas “Idrizovë” kanë tentuar të arratisen përmes një tuneli të hapur. Sipas raporteve, një grup...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Për herë të parë, një anë e Londrës është ndriquar me 30,000 drita për të shënuar muajin e shenjtë të Ramazanit. Rruga...
  Të tjera
  Lajme22 Mars 2023
  Presidentja Vjosa Osmani, ka thënë se Kosova nuk do të heq dorë nga marrëveshja bazë dhe se nenet në të duhet të...
  Lajme22 Mars 2023
  Klinikës së Gjinekologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës i është shtuar edhe Fertilizimi i Asistuar Mjekësor. Me këtë rast, presidentja Vjosa...
  Vip22 Mars 2023
  Mbrëmjen e kaluar, Olta dhe Kiara, kanë shkuar në nominim kokë me kokë, dhe njëra prej tyre largohet të shtunën. Largimin nëse...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Për herë të parë, një anë e Londrës është ndriquar me 30,000 drita për të shënuar muajin e shenjtë të Ramazanit. Rruga...
  Lajme22 Mars 2023
  Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, ka uruar beismtarët e fesë islame me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. Ai ka bërë...
  Vip22 Mars 2023
  Një sfidë e fortë ka vënë përballë Kiara Titon dhe Olta Gixharin, të cilat kanë dalë në nominimin kokë më kokë në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.