Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Namazi i parë pas 28 vjetësh në Nago-Karabak

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Është kryer riti i parë fetar islam, në xhaminë historike Yukari Govher Aga në qytetin Shusha, pas 28 vjetësh.

  Sipas CNN turke, namazi i xhumasë u fal nga ushtarët azer, të cilët ndodheshin në zonë.

  Xhamia historike Yukari Govher, ka qenë një simbol i historisë dhe kulturës azere, në Shusha të Nago-Karabakut.

   

  Shusha është një vend me rëndësi strategjike edhe për shkak të pozitës së saj gjeografike në rajon dhe rrugës që lidh me Khankendin, qytetin më të madh në zonën e Nago-Karabakut.

  Nago-Karabaku, ishte pushtuar nga forcat armene më 8 Maj 1992 dhe që atëherë ishte nën kontrollin e armenëve etnik, ndërsa pas marrëveshjes së armëpushimit me Armeninë, Shusha kaloi nën kontroll të plotë të Azerbajxhanit më 8 nëntor 2020.

   

  Për Stresin, Xhuli është spiune (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Recep Tayyip Erdogan ka kandiduar sërish për postin e presidentit në zgjedhjet presidenciale që pritet të mbahen më 14 majit të këtij...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka komentuar për herë të parë dorëheqjen e Shqipe Mjekiqit nga pozita e nënkryetares...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Deputetët në Ugandë kanë miratuar një projekt-ligj të diskutueshëm anti-LGBTQ+, i cili do t’i bënte aktet homoseksuale të dënueshme me vdekje, duke...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Pas edhe një vizite tjetër në Washington dhe aktiviteteve të shumta diplomatike që kanë pasur në Kongres dhe Senat, përfaqësuesit politikë të...
  Lajme21 Mars 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, duke folur për Planin Evropian, deklaroi se asnjë kryeministër s’ka bërë kaq dëm sikur...
  Vip21 Mars 2023
  Sonte në “prime” u komentua loja e Kiarës brenda “BBVA”, ku disa prej banorëve u shprehën që ajo ka arritur deri këtu...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  5 deputetë të Kuvendit në Shqipëri do të lënë mandatin e ligjvënësit për të garuar në elektoralet e 14 majit për kryetar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.