×
 • Lajme
 • Lajme

  Musliu për vizitën e Von Cramon në Hagë: Skandaloze dhe e paprecedentë

  FrontOnline
  21 Korrik 2020

  Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu, ka reaguar ashpër lidhur me vizitën e eurodeputetes Viola von Cramon në Gjykatën Speciale të Kosovës, duke e cilësuar si skandaloze dhe të paprecedentë.

  Musliu ka thënë se kur sheh kësi veprimesh skandaloze të një eurodeputeteje nuk është aspak për t’u çuditur, që sot e kemi një Zyre të Prokurorit të Specializuar në Hagë, e cila në vend se të merret me drejtësi, merret me plotësimin e ambicieve personale të një eurodeputeteje, që qartazi anon politikisht në Kosovë.

  Ajo ka thënë se është në interes të transparencës dhe vlerave demokratike evropiane, që eurodeputetja ta bëjë të qartë se cilat ishin interesat e saj në Gjykatën Speciale, kur asnjë nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që e kanë miratuar ligjin dhe i kanë mandatuar gjyqtarët dhe prokurorët e specializuar në Hagë, nuk i kanë vizituar asnjëherë për t’ia ruajtur autonominë e funksionimit të tyre si institucion.

  “Skandaloze dhe juridikisht e paprecedent kjo vizita e eurodeputetes Viola Von Cramon në Gjykatën Speciale, e cila është edhe raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian. Kur sheh kësi veprimesh skandaloze të një eurodeputeteje, nuk është aspak për t’u çuditur që sot e kemi një Zyre të Prokurorit të Specializuar në Hagë, e cila në vend se të merret me drejtësi, merret me plotësimin e ambicieve personale të një eurodeputeteje, që qartazi anon politikisht në Kosovë. Është në interes të transparencës dhe vlerave demokratike evropiane, që ajo ta bëjë të qartë se cilat ishin interesat e saj në Gjykatën Speciale, kur asnjë nga deputetët e Kuvendit të Kosovës që e kanë miratuar ligjin dhe i kanë mandatuar gjyqtarët dhe prokurorët e specializuar në Hagë, nuk i kanë vizituar asnjëherë për t’ia ruajtur autonominë e funksionimit të tyre si institucion, përderisa në anën tjetër kemi ndërhyrje flagrante të një eurodeputeteje. Më e pakta që ajo do duhej të bënte është të kërkonte falje dhe të jepte dorëheqje për këtë vizitë skandaloze. Zyra e Prokurorit të Specializuar dhe Dhomat e Specializuara janë krijuar për t’i zbardhur pretendimet e fabrikuara nga strukturat e Serbisë dhe të promovuara nga Dick Marty. Ato nuk janë krijuar për të vendosur për fatin gjeopolitikë të shtetit të Kosovës apo për fatin e liderëve politikë dhe institucionalë të saj”, ka shkruar deputetja Ganimete Musliu.

  KEDS fillon pilot projektin për inspektimin e rrjetit elektrik me dron
  Nga Rubrika
  Lajme18 Prill 2024
  Oda Ekonomike e Kosovës ka reaguar pas ndalimit të djeshëm të qytetarëve të Kosovës nga ana e autoritetet serbe në kufirin mes...
  Lajme18 Prill 2024
  Është mbajtur ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në fjalimin e tij...
  Lajme18 Prill 2024
  Një person i dyshuar është arrestuar në lidhje me rastin e vdekjes së 23-vjeçares nga Ukraina, Olena Kozii. Ai është ndaluar për...
  Të tjera
  Kronika18 Prill 2024
  Dy persona janë arrestuar në Prishtinë nën dyshimin se kanë vënë në qarkullim para të falsifikuara. Sipas raportit policor, me vendim të...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, ka bërë të ditur se komuna që ai udhëheq ka vendosur që për herë të...
  Kronika18 Prill 2024
  Një person është arrestuar në Podujevë pasi që i njëjti pas një zënke që kishte pasur me viktimën mashkull kosovare, dyshohet se...
  Kronika18 Prill 2024
  Në orët e para të ditës së sotme është dëgjuar një shpërthim në pjesën veriore të vendit, ku dyshohet se është hedhur...
  Kronika18 Prill 2024
  Policia në Ferizaj ka ndaluar shoferin me iniciale B.S., i moshës 44-vjeçare në fshatin Babush, i cili po drejtonte veturën me afat...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Policia e Korçës ka bërë të ditur se një person është gjetur i pajetë mëngjesin e së enjtes në Drenovë të Korçës....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.