×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mianmar, dhomëzat private në autobusë, transporti urban si në klasin e parë

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Pasagjerët në autobusë tani do të udhëtojnë si në klasin e parë, me dhomëz private. Masat janë marrë nga operatoret e transportit urban ne Mianmar për të parandaluar përhapjen e Covid-19.

  Pandemia po ndryshon tërësisht mënyrën tonë të jetesës dhe po ashtu edhe atë të të udhëtuarit. Autobusët nga mjetë të mbipopulluara po kthehen në ambiente privatë të ngjashme me ato të klasit të parë.

  Në Mianmar, një operator lokal i autobusëve JJ Express ka prezantuar “dhomëzat” për t’ju siguruar udhëtarëve në distanca të gjata privatësi dhe nëpërmjet dyerve të mbyllura të aluminit synon të minimizojnë përhapjen e infeksionit.

  “Ne kemi instaluar kondicionimin e duhur në secilën dhomë. Filtrat e dezinfektimit janë instaluar në sistemin e ajrit brenda gjithë autobusit për të zvogëluar rrezikun e infeksionit të virusit përmes qarkullimit të ajrit brenda autobusit”, – tha menaxheri Kyaët Kyaët Thet.

  Kabinat kanë lehtësuar frikën e pasagjerëve.

  “Ne nuk guxuam të udhëtonim gjatë COVID-19. Ne nuk ndiheshim të sigurt kur dy persona duhet të ulën pranë njëri-tjetrit në të njëjtën sedilje. Tani, ndihemi më të sigurt të ulur në këtë dhomë private, është shumë më e rehatshme. Unë e vlerësoj se kompania e autobusëve po tregohet e kujdesshme kundër COVID-19 ”, – tha nje pasagjer.

  Operatoret kanë ulur numrin e udhëtarëve që autobusi mund të transportojë nga 33 në 17, por çmimi i biletës është më i lartë, me gati me 20 përqind rritje.

  Myanmar ka raportuar 286 raste të konfirmuara me 23 raste të reja të Premten (19 Qershor). Vendi mbetet nën kufizime të tubimeve publike në faltore, xhami dhe kisha deri në 30 qershor. Por njerëzit inkurajohen të respektojnë rreptësisht masat e distancës sociale.

  Comodita “pushton” Amerikën, dyshekët e saj në top 5 produktet më të shitura
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një turist slloven ka humbur jetën tragjikisht në Shkodër. Policia thotë se 65-vjeçari dyshohet se ka rënë aksidentalisht nga kalaja e Rozafës,...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka pritur në takim ministrin gjerman të Ushqimit dhe Bujqësisë, Cem Ozdemir. Atë e ka njoftuar për...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiqi i cili ishte organizatori i sulmit në Banjskë të Zveçanit dje u arrestuar nga shtetit serb....
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-këshilltari i Thaçit, Bekim Çollaku, tha se informaat që i posedon kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, nuk i posedojnë liderët e Kosovës....
  Sport04 Tetor 2023
  Zyrtari i VAR-it, Darren England, nuk do të ndajë drejtësinë në asnjë ndeshje të Liverpoolit për pjesën tjetër të sezonit pas përfshirjes...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë se Kosova nuk duhet të prodhojë raport të njëanshëm lidhur me agresionin në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kosova dhe Gjermania do të intensifikojnë bashkëpunimin në fushën e bujqësisë përmes projekteve konkrete bujqësore në mes të dyja shteteve. Kjo është...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.