×
 • Lajme
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Me shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme nuk do të bllokohet ekonomia

  FrontOnline
  11 Korrik 2020

  Këshilli i kryetarëve në kuadër të Asociacionit të Komunave të Kosovës, po përkrah masat e reja të Qeverisë, përfshirë̈ gjendjen e jashtëzakonshme, në luftë për parandalimin e përhapjes së Covid-19.

  Kështu ka bërë të ditur drejtori ekzekutiv i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, i cili pas takimit virtual me kryetarët e komunave dhe kryeministrin Avdullah Hoti, ka thënë se përkrahin Qeverinë̈ në vendosjen e masave të reja.

  “Në takimin e sotëm virtual të cilin këshilli i kryetarëve të Asociacionit të Komunave të Kosovës e patë me kryeministrin Avdullah Hoti, kryetarët e komunave i dhanë përkrahje të plotë kryeministrit në marrjen e masave të reja për shpëtimin e jetës së qytetarëve, duke mos anashkaluar edhe shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme”, ka thënë ai.

  Ai për KosovaPress, ka theksuar se me shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme në vend, nuk do të ketë bllokim të ekonomisë̈ dhe të lirisë së lëvizjes së qytetarëve, por do të ketë vetëm vendosje të disa masave të cilat do të ndikojnë̈ në zvogëlimin e numrit të të infektuarve.

  “Kryetarët kërkuan nga kryeministri modalitetet se si do të jetë shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme. E që kryeministri Hoti tha se shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme nuk do të thotë mbyllje komplete e lirisë së lëvizjes dhe ekonomisë së Kosovës, mirëpo do të jenë disa masa që do të përmirësojnë̈ zvogëlimin e numrit të të infektuarve me Covid-19….Nuk është tendenca e minimit të zhvillimit ekonomik dhe cenimit të të drejtave elementare të njeriut. Gjithçka do të jetë në harmoni me Kushtetutën”, ka thënë ai.

  Këto masa pritet të vinë si pasojë e rritjes së numrit të të infektuarve me Covid-19.

  Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin
  Nga Rubrika
  Lajme12 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, është shprehur i tronditur nga vrasja e 21-vjeçares sot në Ferizaj dhe me rrethanat e...
  Lajme12 Prill 2024
  Sibel Halimi, drejtoreshë të Kulturës në Komunën e Prishtinës, ka reaguar për vrasjen e një gruaje sot në Ferizaj. Ajo në një...
  Lajme12 Prill 2024
  Në shenj revolte dhe reagimi për vrasjen e 21-vjeçares në Ferizaj, Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist, të hënën në orën 17:30...
  Të tjera
  Lajme12 Prill 2024
  Sot në fshatin Shirokë të Suharekës, patrullat e policisë kanë kapur në flagrancë dy shoferë, të cilët ishin duke garuar me automjetet...
  Lajme12 Prill 2024
  Misioni i OSBE-së në Kosovë ka reaguar pas vrasjes së një 21 vjeçare nga bashkëshortin në Ferizaj.    Ata kanë përgëzuar Policinë e...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ndodhet në Francë, në një vizitë zyrtare me ftesë të presidentit Emmanuel Macron. Pas nderimeve ushtarake në...
  Lajme12 Prill 2024
  Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se normalizimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë është i nevojshëm. Këtë deklaratë udhëheqësi francez e...
  Lajme12 Prill 2024
  Sot në fshatin Shirokë të Suharekës, patrullat e policisë kanë kapur në flagrancë dy shoferë, të cilët ishin duke garuar me automjetet...
  Lajme12 Prill 2024
  Mjeku kujdestar në Spitalin e Ferizajt, Sefedin Fazliu, ka dhënë detaje mbi gjendjen e 15-vjeçarit të plagosur, i cili tashmë është operuar....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.