×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Më në fund rihapen shkollat në Itali

  FrontOnline
  14 Shtator 2020

  Pas një mbyllje gjashtëmujore, më e gjata në Evropë, Italia rihapi shumicën e shkollave të saj, duke testuar aftësitë organizative të qeverisë, nervat e mësuesve dhe vetëkontrollin e studentëve të ngazëllyer.

  Sipas mediave të huaja, shkollat në 13 nga 20 rajonet e vendit rifilluan me kujdes mësimet, duke thirrur 5.6 milionë nxënës në bankat e tyre shkollore.

  Shtatë rajonet e mbetura kanë vendosur të shtyjnë fillimin e mësimit për një javë tjetër.

  Ndryshe, duke luftuar për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, qeveria mbylli shkollat e kombit në fillim të marsit.

  Dhe përpjekjet për t’i bërë klasat përsëri të sigurta dhe për të kufizuar mundësinë e infektimit të freskët janë zhytur në polemikë.

  “Në fillim do të ketë probleme”, ka thënë kryeministri Giuseppe Conte.

  Në Itali, rreth 35,500 njerëz kanë vdekur nga COVID-19, numri më i madh i të vdekurve në Bashkimin Evropian dhe numri i rasteve të reja është rritur kohët e fundit duke rritur frikën e një vale të dytë.

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Të tjera
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Vip27 Shkurt 2024
  Ditën e sotme Ilnisa është zgjuar mjaft e mërzitur dhe ka vendosur të qëndrojë vetëm në oborr. Në një moment ajo ka...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në një video të siguruar nga RTK, Millan Radoiçiqi, udhëheqësi i agresionit të grupit terrorist të armatosur të Serbisë më 24 shtator...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimin e Bankës Qendrore të Kosovës për ndalimin e dinarit ndonëse nuk e quan të “keq”, megjithatë për ish-diplomatin Blerim Canaj, i...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka pritur në takim emisarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin. LDK ka njoftuar se në takim...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka shkuar për ngushëllime të familja e Shkumbin Hebibaj, që vdiq dje pasi u godit nga një...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.