Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Maqedoni: Janë realizuar katër mijë telefonata për mbështetje psikologjike gjatë pandemisë

  FrontOnline
  14 Gusht 2020

  Klinika e Psikiatrisë në Shkup ka bërë të ditur se gjatë kohës së pandemisë Covid-19, respektivisht duke filluar nga muaji mars i vitit 2020, janë realizuar 4.000 telefonata për mbështetje psikologjike.

  Në linjën e parë për mbështetje psikologjike të personave të rritur në vetizolim, ka realizuar gjithsej 2.200 biseda.

  Në linjën e dytë për mbështetje të prindërve si dhe prindërve me fëmijë me nevoja të veçanta janë realizuar gjithsej 500 telefonata.

  Në linjën e tretë për mbështetje psikologjike të grave shtatzëna janë realizuar 50 telefonata.

  Gjatë shpalljes së gjendjes së krizës në Dibër dhe Qendër Zhupë janë realizuar 1000 telefonata për mbështetje psikologjike.

  Nga Klinika njoftojnë se telefonatat janë realizuar edhe në gjuhën shqipe.

  Linjat e telefonit për përkrahje psikologjike janë:

  -Përkrahje psikologjike për të rritur; 072/919-009

  -Përkrahje psikologjike për fëmijë, adoleshentë dhe prindërit e tyre 072/912-979

  -Përkrahje psikologjike për gratë shtatzëna dhe lehonat 078/378-766

  -Përkrahje psikologjike në gjuhën shqipe 070/291-657

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Është “ndoshta” koha për një sekretar të përgjithshëm të NATO-s që vjen nga Britania e Madhe, duket të ketë sugjeruar presidenti amerikan,...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak është takuar me presidentin amerikan, Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Sunak ka thënë se...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.