Bota/Rajoni

Maqedoni: Deri tani janë gjobitur 20.327 persona për mosmbajtje të maskës

Maqedoni: Deri tani janë gjobitur 20.327 persona për mosmbajtje të maskës
12:38 | 23 Qershor 2020

Policia e Maqedonisë deri tani ka dënuar 20327 persona të cilët nuk kanë mbajtur maskë, e cila është bërë obligim për të gjithë qytetarët që nga 1 maji.

Ministri teknik për Punë të Brendshme Naqe Çulev, në Facebook ka shkruar se zyrtarët policorë në vazhdimësi marrin masa për respektimin e vendimeve të qeverisë, përcjell Telegrafi maqedoni.

“Në këtë drejtim nga ana e policisë deri tani janë konstatuar 20.327 shkelje të mosmbajtjes së maskës, prej të cilave 608 janë regjistruar në ditënt e kaluar”, ka shkruar Çulev.

Sipas ligjit, gjoba prej 20 eurove është për çdo person i cili nuk mban maskë në hapësira të mbyllura, si markete, banka, posta, sportele, apo institucione shëndetësore.

Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€

Të tjera