×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Lirohet nga burgu edhe polici i dytë i akuzuar për vrasjen e Floydit

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Është liruar nga burgu polici i dytë i akuzuar për vrasjen e afrikano-amerikanit George Floyd muajin e kaluar. Për lirimin e tij janë ofruar 750 mijë dollarë dorëzani.

  Polici J. Alexander Kueng u lirua në orët e vona të së premtes falë ofrimit të garancisë financiare dhe kushteve të tjera, shkruan “CNN”, transmeton Gazeta Express.

  Kueng ishte një nga katër policët e përfshirë në arrestimin e amerikanit George Floyd më 25 maj. Procesi i arrestimit përfundoi me vdekjne e Floydit, që ka nxitur protesta në mbarë botën kundër padrejtësisë racore dhe sjelljeve jo të duhura të policisë.

  Një polic tjetër, i quajtur Thomas Lane, u lirua gjithashtu nga burgu më herët gjatë këtij muaji për të njëjtën shumë të dorëzanisë.

  Polici Derek Chauvin, i cili shihet në video duke ia shtypur qafën me gju Floydit për më shumë se tetë minuta, është akuzuar për vrasje të shkallës së dytë dhe shuma e dorëzanisë për të është 1 milion e 250 mijë dollarë.

  Nëse ai pajtohet me disa kushte, vlera e dorëzanisë mund t’i ulët në një milion dollarë. Në mesin e kushteve është shmangia e kontakteve me familjen e të ndjerit.

  Arif Vladi me 17 shkurt në hotel Lake Side
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Benjamin Netanyahu thotë se “asnjë presion” nga aleatët e Izraelit nuk do ta ndalojë qeverinë e tij që të vazhdojë luftën kundër...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Forca të shumta policie janë stacionuar përreth Kryeministrisë, teksa mbështetësit e opozitës po protestojnë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në tubimin e...
  Të tjera
  Lajme20 Shkurt 2024
  Në mëngjesin e sotëm, nxënëset e shkollës Model “Qamil Batalli” në Prishtinë, filluan vaksinimin me vaksinën Human Papilloma Virus (HPV). Vaksina HPV...
  Sport20 Shkurt 2024
  Albin Berisha është një prej futbollistëve që u transferua nga Superliga e Kosovës në Rumani. Ish-sulmuesi i Ballkanit në fillim të këtij...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, vlerëson se Republika e Kosovës sot gëzon lirinë e demokracinë sepse minatorët e Trepçës i mbrojtën ato...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Delegacioni shqiptar i kryesuar nga Kryeministri Edi Rama po viziton Turqinë për takimin e Këshillit Strategjik të Nivelit të Lartë mes dy...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përmendur tre momente që sipas tij Turqia dhe presidenti i saj, Recep Tayyip Erdogan,  nuk do...
  Vip20 Shkurt 2024
  Meriton Mjekiqi në ditën e sotme ka prishur sfidën e ‘Vëllait të Madh’. Kjo pasi ai hyri në pishinë duke dënuar kështu...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.