Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Lipjanasit edhe pse në ‘të verdhën’, po sillen si në ‘të kuqen’

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Në Lipjan qytetarët mund të dalin nga shtëpitë e tyre meqë gjenden në mesin e komunave që janë radhitur mesatarisht të rrezikshme për përhapjen e infeksionit COVID-19.

  Megjithatë, numër i vogël i tyre po e shfrytëzojnë ‘lirinë’ që s’e kanë kryeqytetasit.

  Nënkryetari i Lipjanit, Fauz Xhemajli, tha se në gjithë komunën janë duke u zbatuar masat që janë vendosur për këtë kategori nga Ministria e Shëndetësisë dhe se janë në gatishmëri për ndonjë rritje eventuale të numrave të të infektuarve.

  “Kemi 157 raste aktive dhe konform rregullave i kemi aktivizuar shtabet lokale që të përballemi me pandemi. Jemi përgatitur për shtimin e numrit që shpresojmë të mos shtohet. Jemi në proces për të bërë shtimin e kapaciteteve për trajtimin e të infektuarve”.

  Xhemajli shtoi se Lipjani ka pasë numra të ulët të infeksioneve që nga fillimi i pandemisë.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme20 Mars 2023
  Kryeministri Kurti sot do ta vizitojë shkollën Fillore të Mesme të Ulët “Elena Gjika”. Sipas ZKM-së, kjo vizitë do të bëhet me...
  Lajme20 Mars 2023
  Dhomat e specializuara kanë njoftuar se sot mbahet konferencë në rastin gjyqësor Thaçi dhe të tjerët. Ndryshe aktakuza e parë kundër katër...
  Kronika20 Mars 2023
  Një person është gjetur pa shenja jete në Prizren. Policia njofton se në vendin e ngjarjes kanë dalë njësitet përkatëse, ndërsa ekipi...
  Të tjera
  Lajme20 Mars 2023
  Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Jeff Hovenier ka thënë se zbatimi i marrëveshjes së arritur mes Kosovës dhe Serbisë, është kritik për...
  Lajme20 Mars 2023
  Sot me fillim nga ora 11:00, do të mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Ksovës, në të cilën në...
  Lajme20 Mars 2023
  177 raste aktive janë aktualisht në Kosovë. Sipas IKSHPK-së, dje janë regjistruar 8 raste të reja nga 57 testimet e bëra.
  Lajme20 Mars 2023
  Gjermania, NATO, Turqia kanë përshëndetur dakordimin e arritur të shtunën në Ohër për zbatimin e marrëveshjes për normalizmin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Kërkesa...
  Lajme20 Mars 2023
  Sekretari amerikan i shtetit, Anthony Blinken, e ka përshëndetur dakordimin e arritur të shtunën në Ohër për zbatimin e marrëveshjes për normalizmin...
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Ministri i Drejtësisë i Gjermanisë, Marco Bushman, tha se do të ekzekutojë urdhrin e arrestit për presidentin rus Vladimir Putin nëse ai...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.