×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “Kumanova”, asgjë nga hetimi ndërkombëtar

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Gjykata Supreme nuk ka caktuar seancë dëgjimore publike për Lagjen e Trimave edhepse avokatët ankesat i kanë dërguar që vitin e kaluar. Avokati Naser Raufi pret që Supremja ta kthejë rastin në rigjykim, në mënyrë që të dëshmojnë edhe funksionarët e BDI-së në mesin e të cilëve edhe vet lideri i partisë Ali Ahmeti. Raufi madje thotë se nuk do të kishte nevojë as për hetim ndërkombëtar nëse me kohë do të dëshmonte Ahmeti.

  “Ishin të propozuar të gjithë që i dëgjuam në ato biseda në mesin e të cilëve kyç ishte edhe lideri i BDI-së, por edhe persona tjerë që kanë marrë pjesë në ato bisedime. Nuk do të kishte nevojë për një ndihmë ndërkombëtare, apo përfshirje ndërkombëtare nëse propozimet tona do të pranoheshin, sigurisht se do të zbardhej, por arsyeja e vetme pse ata nuk u ftuan është pikërisht kjo që mos të zbardhet rasti. Unë pres që vetëm me ndryshimin e asaj qeverie mund të arrihet zbardhja e rastit. Mendoj se për sa kohë që është ky konstalacion, nuk do të ketë zbardhje të rastit. – A jeni duke aluduar në BDI-në këtu? – Saktë”- deklaroi Naser Raufi, Avokat

  Drejtori i Agjencisë së Zbulimit Erolld Musliu në një intervistë për Radion Evropa e Lirë tha se nuk janë zhdukur të gjitha sekretet për lagjen e trimave, me vrasjen e Beg Rizajt e Mirad Ndrecajt. Ai tha se në Prokurori kanë dorëzuar të dhëna plotësuese për ngjarjet në Lagjen e trimave.

  E për këtë ka reaguar në facebook edhe njëri nga pjesëtarët e grupit të Kumanovës, Shek Hallaçi: “Është e vërtetë se nuk janë zhdukur derisa kemi individ që kanë njohuri se kush qëndron prapa këtij kurthi të Gushincës dhe Lagjes së Trimave”, ka shkruar Hallaçi.

  Pothuajse një vit më parë, Gjykata e Apelit ka konfirmuar aktgjykimin e “Lagjes së trimave” të dhënë në vitin 2017 nga Gjykata Penale. Shtatë anëtarët e grupit të armatosur janë dënuar me burgim të përjetshëm, 13 persona deri në 40 vjet burg, dhe katër të liruar. Gjatë përleshjes së armatosur u vranë tetë pjesëtarë të policisë dhe 10 pjesëtar të grupit të armatosur.

  NimiTV, dhurata ideale e fundvitit
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Sabreen ishte e vdekur para se ta shikonte apo ta mbante foshnjën e saj, shkruan BBC. Nëna e re e kishte mbajtur për...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes, në organet...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar se ekziston rreziku që sëmundjet mendore të manifestohen pas disa vitesh në mesin e banorëve të...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.