Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Krasniqi: Albin Kurti sot nuk është i sinqertë kur thërret për mbrojtje të krerëve të UÇK-së

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Nëkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, tha sonte në Rubikon të Klan Kosova se kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti për vite me radhë ka akuzuar krerët e UÇK-së se po e bëjnë Gjykatën Speciale për ti dërguar shokët e tyre në burg, ndërsa tani mundohet për përfitime elektorale të dalë në mbrojtje të UÇK-së.

  “I kanë akuzuar Hashim Thaçin, Kadri Veselin se po e bëjnë Gjykatën për ta shpëtuar vetveten. Se po e bëjnë Gjykatën për t’i dërguar shokët e tyre. Ata si Albin Kurti që i kanë thënë shko në Hagë Hashim. Jo njëherë por nja 40 herë i ka thënë në shkrim Hashim shko në Hagë. Sot është në Hagë Hashimi dhe unë nuk e shoh ku e gjen ai ftyrën me dalë edhe me thanë tash duhet me i mbrojtë”, tha Krasniqi.

  Ai tha se Albin Kurti prej që ekziston në skenën publike është njeriu që vazhdimisht i ndryshon qëndrimet.

  Ai tha se ndryshimi i çasjes së Kurtit për të dalë në mbrojtje të UÇK-së ka ardhur si rezultat i reagimeve dhe mbështetjes së madhe që e pa se po ndodhë për UÇK-në.

  Ai ka kritikuar ashpër edhe qeverinë e udhëhequr nga kryeministri Avdullah Hoti për reagim tepër të dobët për aktakuzat e Speciales.

  “Unë për vete jam i skandalizuar me sterilitetin e qeverisë së Avdullah Hotit. Ka mungesë totale të proaktivitetit. Thua ti se nuk ka ndodhur asgjë në Kosovë. Ne po flasim për njerëz të cilët përveç pjesës së rëndësishme, president i vendit ka qenë Hashim Thaçi, dy ish kryetarë Kuvendi, një deputet i tri legjislaturave dhe shef i Grupit Parlamentar. Dhe çka bënë Qeveria i shkruan katër fjali. Prej asaj dite ata mendojnë se e kanë kryer punën e tyre”, tha Krasniqi.

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Dragan Kovaçki nga VMRO-DPMNE thotë se para 10 ditëve në Kosovë janë arrestuar agjentë të shërbimit të inteligjencës ushtarake të Maqedonisë. Kovaçki...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeparlamentari Glauk Konjufca ia ka dhënë një vërejtje nënkryetarit të Kuvendit, deputetit të LDK-së, Kujtim Shala, i cili shau pak para se...
  Lajme23 Mars 2023
  Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, para Komitetit të Senatit është pyetur edhe për marrëveshjen e fundit mes Kosovës dhe Serbisë nga...
  Të tjera
  Lajme23 Mars 2023
  Kryetari i Partisë Aleanca Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka njoftuar sot se Republika e Kenias ka zyrtarizuar fillimin e bashkëpunimit me...
  Ekonomi23 Mars 2023
  Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE) në mbledhjen e saj të fundit ka miratuar tarifat e reja për energjinë elektrike,...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në një shkollë të mesme të qytetit të Rovigos në Itali, ku për pasojë dy nxënës...
  Vip23 Mars 2023
  Historia e Instagramit të Luizit ka momentalisht më shumë vëmendje se loja e tij brenda. Nga Luiz Ejlli, u kthye në Ina...
  Lajme23 Mars 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu në një takim në Fakultetin e Drejtësisë të Universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shqipëri, e ka konsideruar marrëveshjen...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Qindra mijëra njerëz kanë vendosur të vazhdojnë grevat dhe protestat në Francë të enjten, pasi presidenti Emmanuel Macron u zotua të çojë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.