×
 • Lajme
 • Lajme

  Kosnett: S’e kemi fshehur pakënaqësinë me elemente të politikave të Kurtit dhe Haradinajt

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett, ka thënë se koalicioni mes Vetëvendosjes dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës ishte një koalicion fragjil, dhe se njerëzit në LDK i kanë bërë vendimet e tyre se si duan që të shkojnë përpara.

  Kosnett ka thënë se Ambasada Amerikane nuk e ka fshehur faktin se ka qenë e pakënaqur me elemente të politikave të jashtme të Kurtit, ashtu siç nuk e ka fshehur faktin se ka qenë e pakënaqur me elemente të politikave të jashtme të Qeverisë Haradinaj.

  “Veçanërisht, dhe ky është një fakt i njohur, e kemi bërë të qartë publikisht se mendonim që ishte shumë e nevojshme që Kosova të ndërmerrte një hap të guximshëm përpara që të largojë tarifat, që të largojë masat e reciprocitetit”.

  “Dikush duhet ta bënte i pari dhe do të merrnim një përgjigje nga Serbia më pas. Ne e kemi bërë shumë të qartë se nuk e kemi urdhëruar askënd që ta rrëzojë qeverinë, kjo nuk ka ndodhur”, ka thënë Kosnett në Rubikon në Klan Kosova.

  “Ne e kemi bërë shumë të qartë se cilat janë dëshirat tona për politikat e jashtme, dhe politika ka vepruar në mënyrën që e bënë. Unë e kam parasysh që kishte shumë pakënaqësi ne Kosovë”.

  “Një koment që do ta bëja këtu është se do të ketë zgjedhje në Kosovë në të ardhmen dhe ka parti politike shumë aktive në Kosovë në opozitë, në pushtet, i kanë ndryshuar rolet dhe vazhdojnë ta kryejnë punën e tyre”.

  “Nuk mendoj se liderët e partive politike në opozitë besojnë se nuk kanë një të ardhme politike, pra mendoj se herën tjetër që mbahen zgjedhje këtu, ata do ta kenë mundësinë që ta tregojnë veten para qytetarëve të Kosovës”.

  “Pra edhe një herë, do të doja të shohim kah e ardhmja, mendoj se Kosova ka një sistem demokratik vibrant, dhe mendoj se është e rëndësishme që qytetarët e Kosovës të mos mendojnë se vendimet për të ardhmen e tyre merren diku tjetër. Fati i Kosovës varet nga qytetarët e Kosovës”, ka thënë Kosnett.

  Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Këtë të martë do të nënshkruhet marrëveshja për heqjen e vizave nga Izraeli për shtetasit e Kosovës. Lajmi është bërë i ditur...
  Lajme18 Qershor 2024
  Alon Ben-Meir, profesor i njohur amerikan, konsideroi se qeveritë në Kosovë, duke përfshirë edhe ekzekutivin aktual të liderit të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV),...
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Humolli, për FrontOnline, deklaron se ka një tendencë që veteranët e UÇK-së, të paraqitën...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Lordi George Robertson, ish-Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, nuk e përjashtoi mundësinë e përshkallëzimit të situatës në Ballkanin Perëndimor, kur solli në...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Kina po i ofronte Rusisë teknologji që po zgjat pushtimin rus të Ukrainës...
  Lajme18 Qershor 2024
  Udhëheqësit e Bashkimit Evropian përfunduan pa marrëveshje një diskutim të hënën se kush duhet të marrë postet kryesore të bllokut evropian për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), Faton Klinaku, për FrontOnline thotë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim do të mblidhet sot.Ky komision pritet që sot ta bëjë shqyrtimin e Projektligjit për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Mësimdhënësit, përveç arsimimit të nxënësve, kanë përgjegjësi edhe t’i edukojnë ata. Këtë, arsimtarët e realizojnë në orët e kujdestarisë, për të cilat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.