×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Koreja e Jugut konfirmon ‘valën e dytë’ të coronavirusit

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Zyrtarët shëndetësorë në Korenë e Jugut besojnë se vendi po kalon një valë të dytë të coronavirusit, me gjithë regjistrimin e një numri relativisht të ulët të rasteve.

  Sipas BBC, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për vendin që kishte qenë një histori suksesi në trajtimin e COVID-19, por tani pret që pandemia të vazhdojë me muaj.

  Shefja e Qendrave të Koresë për Kontrollin e Sëmundjeve (KCDC), Jeong Eun-kyeong, tha se vala e parë zgjati deri në prill.

  Megjithatë që nga maji, grupimet e rasteve të reja janë rritur, përfshirë shpërthimet në klubet e natës në kryeqytetin Seul.

  Midis atyre periudhave, rastet e konfirmuara ditore kishin rënë nga afro njëmijë në zero infeksione të regjistruara për tre ditë me radhë.

  Megjithatë, zyrtarët të hënën thanë se gjatë 24 orëve të fundit, 17 infeksione të reja ishin regjistruar, nga grupime të ndryshme në zyra të mëdha dhe depo.

  Dr. Jeong tha që “ringjallja” e fundit e kishte çuar në përfundimin se vendi ishte përballë një vale të dytë të virusit, dhe se ajo priste që ajo të vazhdojë.

  Deri më tani, KCDC kishte thënë se vala e parë e Koresë së Jugut nuk kishte mbaruar kurrë me të vërtetë.

  Por Dr Jeong tha që tani ishte e qartë se një fundjavë pushimesh në fillim të majit shënoi fillimin e një valë të re infeksionesh të përqendruara në zonën më të madhe të Seulit, i cili më parë kishte parë vetëm disa raste.

  Më parë të hënën, qyteti Daejeon, në jug të kryeqytetit, njoftoi se do të ndalojë tubime në hapësirat publike siç janë muzetë dhe bibliotekat pasi u zbuluan një numër i grupimeve të vogla të viruseve.

  Kryetari i Seulit paralajmëroi gjithashtu se kryeqyteti mund të duhet të kthehet në distancim të rreptë shoqëror, nëse rastet arrijnë më shumë se 30 mesatarisht gjatë tre ditëve të ardhshme dhe shkalla e të të shtruarve në spital të qytetit tejkalon 70%.

  Ndryshe, Koreja e Jugut ka arritur të shmangë mbylljen e vendit dhe në vend të kësaj është mbështetur në masa vullnetare të distancimit shoqëror së bashku me një rrugë agresive, përmes gjurmimit të kontakteve dhe strategjisë së testimit për të luftuar virusin.

  Një total prej 280 njerëz kanë vdekur që kur vendi raportoi rastin e parë në 20 janar. Në përgjithësi, janë regjistruar më shumë se 12,000 infeksione dhe mendohet se aktualisht mbeten 1,277 raste aktive në vend.

  Prince Coffee House tani edhe në Lipjan
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Sabreen ishte e vdekur para se ta shikonte apo ta mbante foshnjën e saj, shkruan BBC. Nëna e re e kishte mbajtur për...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes, në organet...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar se ekziston rreziku që sëmundjet mendore të manifestohen pas disa vitesh në mesin e banorëve të...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.