×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Komuna e Prishtinës propozon strategjinë për qasje ndaj Coronavirusit

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Për ta tejkaluar situatën e krijuar nga pandemia e Coronavirusit, nënkryetari i Prishtinës, tha se mbrëmë Shpend Ahmeti ka bërë një propozim me 8 pika se si  të ndryshohet strategjia ndaj qasjes me Coronavirus.

  “Pas diskutimeve të gjata që i kemi pasur këto tri javët e fundit, kryetari dje ka dalë me një prononcim ku jepen sekt propozimet e Komunës së Prishtinës në 8 pika ku i kemi trajtuar se tashme duhet të ndryshohet strategjia e qasjes ndaj virusit”, tha ai për Front Online.

  Këto janë lagjet dhe çerdhet e Prishtinës me Coronavirus, nënkryetari propozon strategjinë

  E sipas Nushit 8 pika e propozimit janë:

  1.Të mos ndjeken testimet e kontakteve më;

  2.Të bëhen testet sereologjike;

  3.Në institucionet publike të testohen vetëm rastet me simptome që paraqiten në këto institucione;

  4.Të decentralizohen testime në institucionet e tjera publike në Komuna dhe në Klinika Private me rregulla të qarta se cilat lloje te testeve pranohen;

  5.Të bëhet analizë e komplikimeve të pacientëve që nga fillimi i pandemisë dhe të fataliteteve dhe të ndërtohet profili i komplikimeve;

  6.Fokusi i trajtimit të jetë në përballimin e fluksit të pacientëve me komplikime;

  7.Hovi i virusit duhet të ndalet me kufizime sipas mundësive, por jo duke dëmtuar aktivitetin ekonomik;

  8.Të ndërtohet apo blihet një aplikacion (mundësisht në blockchain) ku një qytetarë lehtë mund ta dëshmojë se është testuar apo që ka kaluar virusin./FrontOnline/

   

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.