×
 • Lajme
 • Lajme

  Kisha serbe vazhdon me propagandë, Irinej thotë se Kosova është pjesë e pandashme e Serbisë

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Kisha Ortodokse Serbe mbetet e mendimit se Kosova është një pjesë e patjetërsueshme pa të cilën Serbia nuk është Serbi, tha Patriarku Irinej për Nova.rs.

  “Thjesht erdhi në vëmendje atëherë. Ne duhet të luftojmë për atë territor dhe duhet të gjejmë një mënyrë që ajo të mbetet brenda vendit tonë. Fuqia vjedh vendet dhe qytetet, por ajo që është vjedhur prej tij mund të rimarrë një ditë.” Kosova është prova më e mirë e kësaj, sepse ishte nën Turqët për një kohë të gjatë, dhe prapëseprapë ajo u çlirua ”, tha Irinej.

  Ai theksoi se Kosova formon themelet, pa të cilat “Serbia nuk është Serbi”.

  “Ai thjesht erdhi në vëmendjen tonë atëherë.” Në atë zonë janë faltoret tona më të mëdha dhe derdhin gjak të madh nga Vidovdan deri sot “, tha ai, duke përshkruar Kosovën si” një vend të shenjtë, me të cilin është i lidhur e gjithë historia e popullit serb “.

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme15 Prill 2024
  I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, njoftoi një raund të ri dialogu midis Kosovës...
  Lajme15 Prill 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, në Forumin për Gratë, Paqen dhe Sigurinë që po mbahet në Kosovë, ka thënë se Ballkani Perëndimor...
  Lajme15 Prill 2024
  Gjatë deklaratave përmbyllëse të Zyrës së Prokurorit të Specializuar, prokurori Filippo De Minicis tha se Pjetër Shala e ka pranuar se ka...
  Të tjera
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Presidenti Emmanuel Macron, ka deklaruar se Franca do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis...
  Lajme15 Prill 2024
  Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë se ekziston mundësia, siç tha ai falë avokimit francez, të shqyrtohet shtyrja e anëtarësimit të Kosovës...
  Lajme15 Prill 2024
  Thuhet qartë në Nenin 4 të Marrëveshjes së Ohrit se Serbia “nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”....
  Lajme15 Prill 2024
  Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, është parë mëngjesin e sotëm teksa po hynë në Prokurorinë Speciale të Republikës së...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Azerbajxhani dhe Armenia do të përballen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), lidhur me akuza për “spastrim etnik”, përderisa tensionet ushtarake po...
  Ekonomi15 Prill 2024
  Një delegacion i Bankës Qendrore të Kosovës, i kryesuar nga guvernatori Ahmet Ismaili, po merr pjesë në takimet pranverore të Fondit Monetar...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.