×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kinemaja verore në Shkodër/ Tradita rikthehet pas 3 dekadash buzë liqenit

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Pas rreth 3 dekadash, në Shkodër u rikthye sërish tradita e Kinemasë Verore. Pranë brigjeve të liqenit, në Shirokën piktoreske, u shfaq filmi “Çifti i lumtur”, një kinokomedi e gjitha shkodranë.

  Qytetarë e të gjitha moshave, kaluan disa momente ndryshe duke qeshur e argëtuar me një nga veprat më gazmore të kinematografisë shqiptare.

  Drejtoria e kulturës dhe bashkia e Shkodrës si iniciator të këtij aktiviteti premtojnë për ruajtjen e kësaj tradite edhe në vazhdim.

  Sa I përket kinematografisë, Shkodra ka një histori të pasur pasi edhe salla e parë e kinemasë në Shqipëri u ndërtua, në qytetin verior në vitin 1912 me ndihmën e Austriakeve.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka zgjedhur ekranin e RAI 3 për ta mbrojtur homologun e saj shqiptar, Edi Ramë përballë sulmeve...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Rebelët Houthi të Jemenit kanë thënë se kanë nisur sulmet ndaj tre anijeve në Oqeanin Indian dhe Detin e Kuq. Ata thanë...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Koreja e Veriut ka thënë të hënën se kanë dështuar përpjekjet e saj për ta dërguar një satelit tjetër spiun në orbitë....
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2024
  Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhgues në anëtare të...
  Lajme28 Maj 2024
  Analisti politik, Artan Muhaxhiri, për FrontOnline thotë se puna dhe se si e kanë marrë pushtetin kryetarët në komunat veriore, ka qenë...
  Lajme28 Maj 2024
  Deputetja e AAK-së¸Time Kadrijaj, për FrontOnline thotë se nuk ka ndonjë raport që vlerëson punën e katër kryetarëve të komunave veriore. ‘’Nuk...
  Lajme28 Maj 2024
  Faton Klinaku, ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL e UÇK-së, ka thënë se Prokuroria e Speciales ka marrë para nga Rusia...
  Lajme28 Maj 2024
  Në Gjykatën Speciale në Hagë sot do të vazhdojë procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së, i njohur si rasti “Thaçi dhe të...
  Lajme28 Maj 2024
  Sot në orën 18:00, mbahet mbledhja e Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së, thuhet në njoftimin dërguar mediave. Në këtë ngjarje pritet të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.