×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kina nis ndjekjen penale ndaj 2 kanadezëve për “spiunazh”

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Kina ka paditur zyrtarisht dy shtetas kanadezë mbi akuzat për “spiunazh”, transmeton Anadolu Agency (AA).

  Ish-diplomati Michael Kovrig dhe biznesmeni Michael Spavor janë ndaluar në Kinë që nga arrestimi i tyre në dhjetor të vitit 2018.

  Akuzat japin një sinjal për fillimin e procedurave gjyqësore kundër dy të akuzuarve kanadezë dhe si duket kjo lëvizje do të dëmtojë më tej marrëdhëniet midis Pekinit dhe Otavës.

  Sipas të përditshmes “South China Morning Post”, një ndjekje penale për gjoja “mbledhje sekrete shtetërore dhe të inteligjencës” është inicuar kundër Kovrig në Gjykatën e Dytë të Prokurorisë së Popullit të Pekinit.

  Spavor akuzohet për “vjedhje dhe sigurim të sekreteve shtetërore për vendet e huaja” dhe çështja e tij po gjykohet në Prokuratoratin në provincën Liaoning.

  Shkalla e dënimeve në raste të tilla në Kinë mbetet shumë e lartë dhe të dy mund të dënohen me burgim të përjetshëm.

  Arrestimet e tyre u panë gjerësisht si hakmarrje për arrestimin në Kanada të ekzekutives së lartë të kompanisë teknologjike Huawei, Meng Wanzhou, në dhjetor të vitit 2018 me kërkesë të SHBA-ve, e cila akuzoi atë për shkelje të sanksioneve mbi Iranin.

  Meng, e cila mbetet në arrest shtëpiak në Vancouver, pritet të përballet me një seancë ekstradimi në muajin janar.

  Megjithatë, avokatët e saj thanë se dokumentet e reja nga Shërbimi i Inteligjencës Kanadeze të Sigurisë (CSIS) kanë zbuluar se Meng është “viktimë e një abuzimi të procesit”.

  Meng nuk ka pranuar pretendimet nga SHBA dhe Kanadaja si dhe ka kërkuar tërheqjen e kërkesës për ekstradim në Washington.

  Raporti i hartuar thellë i CSIS-së, pjesë e dokumenteve të sapolëshuara të gjykatës federale, sipas avokatëve të të akuzuarës, kishte parashikuar se ndalimi i saj në dhjetor të vitit 2018 do të “dërgonte valë shokuese në të gjithë botën” dhe siguron prova të “sjelljes së keqe të koordinuar të shtetit” midis SHBA-ve dhe Kanadasë kundër Meng.

  8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Spanja ka hedhur poshtë propozimin francez për të dërguar trupa në Ukrainë dhe dëshiron që ndihma të kufizohet në dërgimin e më...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka arritur në Arabi Saudite. Ai ka thënë se aty do të bëjë një vizitë si pjesë...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Një tërmet me magnitudë 4.6 Rihter tronditi Turqinë pasditen e së martës. Sipas informacioneve të fundit të publikuara nga AFAD, tërmeti ndodh...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Dogana e Kosovës ka konfiskuar 90 palë atlete, që dyshohet se janë të falsifikuara si “NIKE”, “ADIDAS” e “AIR JORDAN”. Siç njofton...
  Sport27 Shkurt 2024
  Klubi katalunas, Barcelona ende shpreson në titullin kampion në La Liga për sezonin 2024/25 dhe kështu i ka vendosur vetes një objektiv...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Një tërmet me magnitudë 4.6 Rihter tronditi Turqinë pasditen e së martës. Sipas informacioneve të fundit të publikuara nga AFAD, tërmeti ndodh...
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Ish-zv/guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fatmir Gashi ka deklaruar se çështja e dinarit nuk është dashtë të bëhet pjesë e dialogut....
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Komisioneri Evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi tha sot pas takimit me presidentin malazez, Jakov Milatoviq se Mali i Zi është vendi kandidat...
  Vip27 Shkurt 2024
  Sara, Gazi, Egla dhe Juli janë katër banorët e Big Brother VIP në nominim këtë javë. Njëri prej tyre do lë shtëpinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.