Bota/Rajoni

Kina nis ndjekjen penale ndaj 2 kanadezëve për “spiunazh”

Kina nis ndjekjen penale ndaj 2 kanadezëve për “spiunazh”
10:40 | 19 Qershor 2020

Kina ka paditur zyrtarisht dy shtetas kanadezë mbi akuzat për “spiunazh”, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ish-diplomati Michael Kovrig dhe biznesmeni Michael Spavor janë ndaluar në Kinë që nga arrestimi i tyre në dhjetor të vitit 2018.

Akuzat japin një sinjal për fillimin e procedurave gjyqësore kundër dy të akuzuarve kanadezë dhe si duket kjo lëvizje do të dëmtojë më tej marrëdhëniet midis Pekinit dhe Otavës.

Sipas të përditshmes “South China Morning Post”, një ndjekje penale për gjoja “mbledhje sekrete shtetërore dhe të inteligjencës” është inicuar kundër Kovrig në Gjykatën e Dytë të Prokurorisë së Popullit të Pekinit.

Spavor akuzohet për “vjedhje dhe sigurim të sekreteve shtetërore për vendet e huaja” dhe çështja e tij po gjykohet në Prokuratoratin në provincën Liaoning.

Shkalla e dënimeve në raste të tilla në Kinë mbetet shumë e lartë dhe të dy mund të dënohen me burgim të përjetshëm.

Arrestimet e tyre u panë gjerësisht si hakmarrje për arrestimin në Kanada të ekzekutives së lartë të kompanisë teknologjike Huawei, Meng Wanzhou, në dhjetor të vitit 2018 me kërkesë të SHBA-ve, e cila akuzoi atë për shkelje të sanksioneve mbi Iranin.

Meng, e cila mbetet në arrest shtëpiak në Vancouver, pritet të përballet me një seancë ekstradimi në muajin janar.

Megjithatë, avokatët e saj thanë se dokumentet e reja nga Shërbimi i Inteligjencës Kanadeze të Sigurisë (CSIS) kanë zbuluar se Meng është “viktimë e një abuzimi të procesit”.

Meng nuk ka pranuar pretendimet nga SHBA dhe Kanadaja si dhe ka kërkuar tërheqjen e kërkesës për ekstradim në Washington.

Raporti i hartuar thellë i CSIS-së, pjesë e dokumenteve të sapolëshuara të gjykatës federale, sipas avokatëve të të akuzuarës, kishte parashikuar se ndalimi i saj në dhjetor të vitit 2018 do të “dërgonte valë shokuese në të gjithë botën” dhe siguron prova të “sjelljes së keqe të koordinuar të shtetit” midis SHBA-ve dhe Kanadasë kundër Meng.

Edoni largohet nga Big Brother VIP Kosova

Të tjera