×
 • Lajme
 • Lajme

  Këshilltari i Kryeministrit numëron faktet pse duhen hapur shkollat më 1 shtator

  FrontOnline
  09 Gusht 2020

  Xhavit Beqiri, këshilltar për media i Kryeministrit Avdullah Hoti, në cilësinë e profesorit të Universitetit të Prishtinës, thotë se mësimi në shtator duhet të nis nëpër shkolla.

  Sipas Beqirit, nxënësit kanë pasur mangësi në marrjen e mësimeve me metodat virtuale, që nisën për shkak të përhapjes së virusit Covid 19.

  Tutje ai thotë se viti i kaluar shkollor, një pjesë e të cilit është mbajtur online, ka dëshmuar se nxënësit që ishin të mirë në mësime kanë pasur rënie drastike.

  Këshilltari i Kryeministrit Hoti ka renditur edhe disa arsye të tjerë, sipas të cilit, duhet të bëhen përpjekje të nis mësimi në shkolla, përkundër situatës pandemike.

  Shkrimi i plotë:

  E kuptoj gjendjen specifike në të cilën gjendemi, për shkak të pandemisë COVID 19, mirëpo, si mësimdhënës i Fakultetit të Edukimit, konsideroj se duhet të bëhen të gjitha përpjekjet që viti i ri shkollor 2020/’21 të fillojë në objektet shkollore.

  Kur e them këtë, kam parasysh shumë faktorë, ndër të cilët po veçoj:

  1. Mësimi në distancë lë shumë zbrazëti në procesin e nxënies, sidomos në klasat e ulëta të fillores;

  2. Mësimi në distancë e thellon edhe më shumë hendekun e njohurive të nxëna në mes nxënësve të dalluar dhe atyre që janë më të dobët;

  3. Viti shkollor që shkoi ka dëshmuar se shumë nxënës, të cilët kanë qenë mirë me mësime, gjatë kohës së mësimit në distancë kanë pësuar rënie drastike;

  4. Sistemi i sotëm edukativ-arsimor kërkon vlerësim të vazhdueshëm. Ky tip vlerësimi nuk ka si të bëhet “në distancë”;

  5. Vijueshmëria në mësim është shumë relative, në distancë, sepse nxënësi/studenti, ndonëse është “online”, fare lehtë, mund të mos jetë fare prezent në orën e mësimit (telefonin/laptopin e ka “online”, porse vetë është në kuzhinë, apo para televizorit!);

  6. Në fund (edhe pse ka ende plot argumente të tjera), mungesa e shoqërizimit të gjatë, mungesa e afërsisë së bashkëmoshatarëve dhe mësimdhënësve, do të lërë pasoja afatgjata në formimin sociokulturor e psikologjik të nxënësve.

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...
  Lajme03 Mars 2024
  Presidentja Vjosa Osmani e ka uruar Bullgarinë për ditën e saj kombëtare. “Urime të përzemërta presidentit të Bullgarisë, Rumen Radev, dhe popullit...
  Lajme03 Mars 2024
  Eksperti i rryer e ekonomisë, Fatmir Gashi – ish-Zv/guvernator i BQK-së dhe ish-zv/Ministër i Financave në Qeverinë Haradinaj, ka folur për aktualizimin...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Eurodeputeti Thijs Reuten në Komitetin e Punëve të Jashtme, tha se duhet të ndërmerren veprime vendimtare kundër destabilizuesve si Aleksandër Vuçiqit dhe...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Zvicra ka votuar për rritje të numrit të pensioneve për të moshuarit, në një referendum të mbajtur të dielën, sipas parashikimeve preliminare...
  Vip03 Mars 2024
  Duket që dalja e Fajtonit nga shtëpia mbrëmë (e shtunë), ka bërë që Roza t’i kthehet keq Meritonit. Gjatë darkës pas spektaklit,...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Instituti i Statistikave raportoi rreth bilancit në rritje të sasisë së prodhuar të energjisë elektrike në Shqipëri përgjatë vitit 2023. Sasia e...
  Lajme03 Mars 2024
  PDK në Malishevë ka bërë një reagim kundër kreut të Nismës Fatmir Limaj, i cili të shtunën njoftoi se ka marrë mbështetjen...
  Lajme03 Mars 2024
  Ministrja e Jashtme Donika Gërvalla, është takuar me homologun turk, Hakan Fidan, në kuadër të ADF2024. Temat kryesore të diskutimit gjatë takimit...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.