×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Kamberi liston kërkesat e shqiptarëve për Qeverinë e re në Beograd

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Partia e kryeministrit të zgjedhur, Aleksandër Vuçiq, sipas rezultateve preliminare, ka fituar zgjedhjet bindshëm me 62% të votave. E për kryesuesin e Listës Shqiptare, Alternativa Demokratike Shqiptare – Lugina e Bashkuar”, Shaip Kamberi, kërkesat e shqiptarëve tashmë veç se i di, kryeministri i zgjedhur nga populli.

  “Ne i kemi adresuar kërkesat tona në Qeverinë e Beogradit më herët. Është ajo për përfshirjen më të madhe të shqiptarëve në strukturën institucionale të shtetit, gjyqësor, polici, shërbime publike, çështjet e arsimit si furnizimi me tekste, problematika e mosnjohjes së diplomave është një ndër çështjet më të rëndësishme tek ne dhe sigurisht që edhe zhvillimi ekonomik tek ne”, ka thënë ai.

  Sipas tij, kërkesa e shqiptarëve nuk është që të jenë drejtpërdrejtë pjesë e Qeverisë së re në Beograd.

  “Kërkesa jonë nuk është që të jemi drejtpërdrejtë pjesë e Qeverisë, në ndonjë vend të Ministrisë periferike apo të sekretareve shtetëror. Kërkesa jonë është që të realizohet ajo që më herët e kemi nënshkruar me Beogradin. Ne presim që në takimin e Uashingtonit dhe në Samitin e Parisit, Qeveria e Kosovës dhe Presidenti i Kosovës, çështjen e të drejtave të shqiptarëve në Luginën e Preshevës ta shtrojnë si agjendë të bisedimeve me Serbinë”, ka thënë ai.

  Partia për Veprim Demokratik (PVD), ka udhëhequr me komunën e Bujanocit, viteve të fundit. Por në zgjedhjet e së dielës, qytetarët i`a dhanë besimin Nagip Arifit, nga Partia Demokratike (PD).

  Lidhur me këtë, Kamberi ka thënë për Front Online, se do të analizojnë se pse u humbi besimi i qytetarëve të Bujanocit.

  “Ne sot e kemi një mbledhje të Kryesisë së partisë. Do ta analizojmë situatën. Sigurisht që nuk është mirë që nga një fitues absolut që ishim në zgjedhjet e fundit jemi zhvendosur në partinë e dytë për sa i përket partive shqiptare. Do ta bëjmë një analizë, do të vlerësojmë pozitën tonë aktualisht dhe do të shohim se cilët do të jenë hapat tonë të mëtutjeshëm”, ka thënë ai.

  COMODITA, aset kontribues në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, duke ka folur për kapacitetet, projektet dhe objektivat e FSK-së, theksoi se synimi final është anëtarësimi i...
  Lajme18 Qershor 2024
  Nënkryetaria e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Saranda Bogujevci, së bashku me deputetin Erxhan Galushi, i cili e kryeson Grupin e Miqësisë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkruar në platformën X”, për shtatoren e ngritur për Leotrim Ahmetin në Skenderaj, 7-vjeçari që u...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Lajme18 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim emisarin special të BE-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.