×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kabineti i Izraelit mblidhet për të përfunduar planet e aneksimit

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Kabineti izraelit do të takohet sot për të përfunduar planet për të aneksuar pjesë të Bregut Perëndimor në mes të kundërshtimit ndërkombëtar në rritje dhe që bën thirrje për sanksione nëse propozimi do të zbatohet.

  Kryeministri Benjamin Netanyahu ka thënë që Izraeli “do të zbatojë sovranitetin” deri në 30% të Bregut Perëndimor, duke mbuluar vendbanimet izraelite dhe tokat e pasura bujqësore të Luginës Jordan, nga 1 korriku.

  Të premten, dy raketa u hodhën nga Gaza drejt Izraelit një ditë pasi grupi palestinez Hamas paralajmëroi se aneksimi ishte një “deklaratë lufte”.

  Si përgjigje, avionët e forcave ajrore izraelite goditën dy objekte ushtarake në Rripin jugor të Gazës, tha ushtria, transmeton KosovaPress.

  Kreu i Mossad, shërbimi sekret izraelit, vizitoi Amanin javën e kaluar për të diskutuar planin e aneksimit me mbretin Abdullah të Jordanisë pasi ai paralajmëroi për një “konflikt masiv” me Izraelin.

  Me gjithë premtimin e Netanyahu për të dhënë urdhrin për aneks të mërkurën, ai mund të detyrohet të vonojë propozimin pasi tre ditë diskutimesh në Shtëpinë e Bardhë javën e kaluar përfunduan pa një miratim.

  Netanyahu kishte llogaritur mbështetjen e administratës Donald Trump pasi zbuloi “vizionin e tij për paqen” gjashtë muaj më parë, i cili tha se vendbanimet hebraike në Bregun Perëndimor – të paligjshëm sipas ligjit ndërkombëtar – dhe Lugina e Jordanit do të përfshihej në Izrael.

  Kellyanne Conway, një ndihmëse e lartë e presidentit amerikan, tha të enjten se Trump ishte gati të bënte një “njoftim të madh” për aneksimin e planifikuar të Izraelit, por zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë më vonë thanë se bisedimet do të vazhdonin.

  Javën e kaluar, Britania e Madhe, Gjermania dhe Franca ishin midis shtatë anëtarëve evropianë të Këshillit të Sigurimit të KB që lëshuan një deklaratë të përbashkët duke thënë se plani i aneksimit ishte “një shkelje e qartë e ligjit ndërkombëtar” që do të rrezikonte mundësinë e një shteti të ardhshëm palestinez dhe kërcënimin e sigurisë në rajon.

  “Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Më shumë se një mijë vetë vdiqën gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite, njoftuan autoritetet. Besimtarët myslimanë u përballën me temperatura...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Ministria e Shëndetësisë në Gaza ka bërë të ditur se të paktën 37 mijë 598 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Nesër në Luksemburg do të mbahet takimi i ministrave të jashtëm të BE-së, ku në agjendën e tij është edhe takimi me...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.