Bota/Rajoni

Kabineti i Izraelit mblidhet për të përfunduar planet e aneksimit

Kabineti i Izraelit mblidhet për të përfunduar planet e aneksimit
19:51 | 28 Qershor 2020

Kabineti izraelit do të takohet sot për të përfunduar planet për të aneksuar pjesë të Bregut Perëndimor në mes të kundërshtimit ndërkombëtar në rritje dhe që bën thirrje për sanksione nëse propozimi do të zbatohet.

Kryeministri Benjamin Netanyahu ka thënë që Izraeli “do të zbatojë sovranitetin” deri në 30% të Bregut Perëndimor, duke mbuluar vendbanimet izraelite dhe tokat e pasura bujqësore të Luginës Jordan, nga 1 korriku.

Të premten, dy raketa u hodhën nga Gaza drejt Izraelit një ditë pasi grupi palestinez Hamas paralajmëroi se aneksimi ishte një “deklaratë lufte”.

Si përgjigje, avionët e forcave ajrore izraelite goditën dy objekte ushtarake në Rripin jugor të Gazës, tha ushtria, transmeton KosovaPress.

Kreu i Mossad, shërbimi sekret izraelit, vizitoi Amanin javën e kaluar për të diskutuar planin e aneksimit me mbretin Abdullah të Jordanisë pasi ai paralajmëroi për një “konflikt masiv” me Izraelin.

Me gjithë premtimin e Netanyahu për të dhënë urdhrin për aneks të mërkurën, ai mund të detyrohet të vonojë propozimin pasi tre ditë diskutimesh në Shtëpinë e Bardhë javën e kaluar përfunduan pa një miratim.

Netanyahu kishte llogaritur mbështetjen e administratës Donald Trump pasi zbuloi “vizionin e tij për paqen” gjashtë muaj më parë, i cili tha se vendbanimet hebraike në Bregun Perëndimor – të paligjshëm sipas ligjit ndërkombëtar – dhe Lugina e Jordanit do të përfshihej në Izrael.

Kellyanne Conway, një ndihmëse e lartë e presidentit amerikan, tha të enjten se Trump ishte gati të bënte një “njoftim të madh” për aneksimin e planifikuar të Izraelit, por zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë më vonë thanë se bisedimet do të vazhdonin.

Javën e kaluar, Britania e Madhe, Gjermania dhe Franca ishin midis shtatë anëtarëve evropianë të Këshillit të Sigurimit të KB që lëshuan një deklaratë të përbashkët duke thënë se plani i aneksimit ishte “një shkelje e qartë e ligjit ndërkombëtar” që do të rrezikonte mundësinë e një shteti të ardhshëm palestinez dhe kërcënimin e sigurisë në rajon.

Si të kurseni mbi 350 kilovatë/orë në muaj me një investim të thjeshtë, tregon Idriz Ferati, drejtor i Auditimit në…

Të tjera