×
 • Lajme
 • Lajme

  Jashari për arrestimet e Speciales: Spektakël i shëmtuar

  FrontOnline
  28 Shtator 2020

  Bekim Jashari, kryetar i Komunës së Skenderajt, ka thënë se arrestimet e të premtes në Prishtinë ishin një “spektakël” i shëmtuar.

  Ai e konsideroi një pikëpyetje të madhe se pse po ndodh e gjithë kjo, derisa shtoi se ky është një plan i përgatitur në teori dhe tani po vihet edhe në praktikë, duke vënë në dukje se Organizata e Veteranëve të UÇK-së është keqpërdorur.

  Në fjalën e tij nipi i ish-komandantit legjendar Adem Jasharit tha se këto janë lojëra të ndyta nga njerëz të vendit në bashkëpunim me vendet e tjera.

  “Për mua më lehtë do të ishte të ndodhte ai ‘spektakël’ ndoshta edhe në Presidencë, edhe në Kryeministri, edhe në Parlament të Kosovës sesa në Organizatën e Veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, tha Bekim Jashari teksa nënvizoi se me arrestimin e Gucatit është cenuar direkt trashëgimia e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ajo falë së cilës sot Kosova gëzon lirinë.

  Fajin për këtë planifikim Jashari ua lë liderëve politikë, që sipas tij kanë bashkëpunuar me vendet e tjera. Ai tregoi se për të mbrojtur veten e tyre politikanët po cenojnë veteranët.

  “Kush i solli ato dosje tri herë radhazi? I solli një dorë e fortë, një dorë që ka pushtet, qoftë në Kosovë, qoftë jashtë Kosovës dhe asnjë njeri deri më sot nuk dëgjova që u arrestua nga Gjykata Speciale, qoftë në Hagë e kudo qoftë nga ajo zyrë, ku u vodhën ato dokumente, qofshin kofidenciale ose jo. Edhe vjen dhe arreston në mënyrë spektakolare pa pasur aspak nevojë të bësh diçka të tillë, njerëz që ti ja ke lënë ato dokumente te dera. E ti nuk e arreston asnjë njeri që ka qenë përgjegjës t’i ruajë ato dokumente”, u shpreh Jashari në një intervistë për “Euronews Albania”.

  Së fundmi ai bëri edhe thirrje për unitet mes shqiptarëve, duke theksuar se përçarja nuk mund të na çojë gjëkundi tjetër veçse në humnerë.

  Si t’i përdorni radiatorët e ngrohjes që të kurseni deri në 25% të faturës së rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës bën me dije se sot ajri në kryeqytetin tonë nuk është i shëndetshëm, dhe u...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli po thotë se në dialog duhet të shkohet vetëm në nivel politik, dhe jo të...
  Lajme01 Mars 2024
  Sot në ora 13:30 Këshilli Qendror i Zgjedhjeve do të mbajë mbledhjen e radhës. Gjatë kësaj mbledhjeje do të shqyrtohet rekomandimi për...
  Të tjera
  Sport01 Mars 2024
  Arda Guler nuk pritet të rrisë rolin e tij në Real Madrid në sezonin e ardhshëm. Reprezentuesi turk ka përjetuar një fillim...
  Lajme01 Mars 2024
  Deputetët opozitarë  e kanë quajtur gabim të rëndë mospjesëmarrjen e kryeministrit në këtë Samitin rajonal që u mbajt në Tiranë, ndërkaq kërkojnë...
  Lajme01 Mars 2024
  Sekretari Organizativ në PSD, Nol Nushi ka deklaruar se këtë vit nuk do të ketë zgjedhje në Kosovë. Sipas Nushit, zgjedhje të...
  Lajme01 Mars 2024
  Koordinatorja e Departamentit për Mbrojtje dhe Siguri Kombëtare në kuadër të Kabinetit për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Besa Kabashi-Ramaj, mban konferencë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Alexei Navalny do të varroset të premten në Moskë, mes masave të rrepta sigurie, dy javë pas vdekjes së tij të papritur...
  Lajme01 Mars 2024
  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës në bashkëpunim me Forumin Intelektual - Evropa 2023, organizojnë sot tryezën me temë “Gjendja e Arsimit në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.