Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Izraeli po i afrohet njohjes së Kosovës

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Dy javë pas marrëveshjes në Uashington, si dhe njoftimit të njohjes së ndërsjellë të Izraelit dhe Kosovës dhe hapjes së ambasadës së Kosovës në Jeruzalem, Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu do t’i drejtohet popullit të Kosovës përmes një video mesazhi.

  Kjo do të ndodhë të martën, 15 shtator, me rastin e “Rosh Hashanah”, kremtimit të Vitit të Ri Hebre, shkruan Reporters.

  Në këtë ceremoni do të jetë i ftuar presidenti i Kosovës Hashim Thaçi i Kosovës, kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani dhe kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti.

  Hoti pati një bisedë telefonike me kolegun e tij izraelit më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë, në prani të Presidentit të SHBA Donald Trump.

  Gjatë asaj bisede, e cila njoftoi krijimin e marrëdhënieve diplomatike midis Kosovës dhe Izraelit midis dy kryeministrave, Kryeministri Hoti i konfirmoi Kryeministrit Netanyahu hapjen e ambasadës së Kosovës në Jeruzalem. Lajmi për këtë u njoftua nga vetë presidenti amerikan në Tëitter disa minuta pas takimit.

  Ngjarja do të marrë pjesë nga Krye Rabini i Shqipërisë, Iovl Kaplan, i cili është organizatori i kësaj ngjarjeje në Prishtinë.

  Në MINIMAX kanë filluar zbritjet finale me çmime fikse 2€, 5€, 7€, 9€
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Komiteti i Parlamentit Evropian për Liritë Civile, Drejtësi dhe Çështjet e Brendshme do të votojë sot edhe një herë për liberalizimin e...
  Lajme23 Mars 2023
  As pas 11 muajve, Blerim Isufaj nuk ka marrë “aminin” që i duhet për t`u emëruar Kryeprokuror i ri i Shtetit. Çështja...
  Lajme23 Mars 2023
  Shqipëria është goditur nga disa tërmete në orët e para të së enjtes. Tërmeti i parë u regjistrua rreth orës 2:09 me...
  Të tjera
  Lajme22 Mars 2023
  Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka ironizuar me deklaratën e sotme të kryeministrit Kurti, ku tha se ka Asociacion. Ahmeti ka publikuar...
  Lajme22 Mars 2023
  Kosova konsiderohet si një nga vendet me tregun me të lirë të punëtoreve në rajon dhe ky fakt e bën atë një...
  Lajme22 Mars 2023
  Profesori amerikan në Universitetin e Johns Hopkins ka thënë se Administrata Biden duhet ta bindë Ukrainën nëpërmjet marrëveshjes së Ohrit që ta...
  Lajme22 Mars 2023
  Për të enjten parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe relativisht i ngrohtë. Era do të fryjë drejtimesh të ndryshme me...
  Lajme22 Mars 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka sjellë Marrëveshjen e Ohrit, ku bën pjesë Asociacioni...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Ish-kryeprokurorja e Tiranës, Elisabeta Imeraj, thotë se është përhapur masivisht fenomeni i shtëpive të barit. Ajo u shpreh se në Shqipëri ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.