Lajme

Ish-zëdhënësi i Qeverisë “Kurti” zyrtarizohet në postin e njëjtë në parti

Ish-zëdhënësi i Qeverisë “Kurti” zyrtarizohet në postin e njëjtë në parti
16:23 | 22 Qershor 2020

Zëdhënësi i Qeverisë së Albin Kurtit, Përparim Kryeziu, edhe zyrtarisht ka marrë pozitë në Lëvizjen Vetëvendosje. Pas rënies së Qeverisë, Kryeziu do të jetë zëdhënës i partisë.

Kryeziu që u bë i njohur nga paraqitja e parë e tij si zëdhënës me ish-zëvendëskryeministrin Haki Abazi, tash do të angazhohet si zëdhënës i LVV’së.

Partia e Kurtit, përmes një njoftimi për media, ka shpalosur biografinë e zëdhënësit të saj të ri.

Shkrimi i plotë:

Përparim Kryeziu merr detyrën e zëdhënësit të Lëvizjes VETËVENDOSJE!

Përparim Kryeziu është i diplomuar me nderime të larta nga Universiteti i Ri i Lisbonës (Universidade NOVA de Lisboa), ku ka studiuar Sociologji Ekonomike dhe e Organizatës. Ai ishte bursist i programit SIGMA Agile. Studimet bachelor në Sociologji i përfundoi në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, prej të cilave vitin e fundit të tyre e ka ndjekur në Universitetin e Antëerp-it (Universitetit Antëerpen) në Belgjikë duke qenë përfitues i bursës JoinEU-SEE. Të dy këto bursa të financuara nga Komisioni i Bashkimit Evropian.

Përparim Kryeziu gjithashtu ka qenë bursist pionier i programit të shkëmbimit YES (Youth Exchange and Study) të financuar nga Departamenti i Shtetit Amerikan, nëpërmjet të cilit vitin ka ndjekur një vit të shkollës së mesme në Vermont të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Për gati tre vjet ka qenë anëtar i shoqërisë civile. Në dy vitet e fundit ka qenë pjesëmarrës aktiv në diskutime publike mbi Dialogun Kosovë-Serbi nëpërmjet punimeve dhe analizave të shkruara dhe kontributit në debate televizive.

Së fundmi, Përparimi ishte zëdhënës i Qeverisë Kurti, ndërsa tani do e ushtrojë detyrën e zëdhënësit në Lëvizjen VETËVENDOSJE!. I urojmë Përparimit punë të palodhshme në rrugëtimin e tij, bashkë me ne, në Lëvizjen VETËVENDOSJE!.

Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi

Të tjera