×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ish-punonjësja e Obama-s tregon incidentin e sikletshëm me çantën e mbretëreshës

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Familja e famshme e Mbretërisë së Bashkuar ka rregulla, ndonjëherë edhe të çuditshme, mirëpo jo të gjithëve u rastis që t’i dinë paraprakisht para se të takojnë mbretëreshën. Në një intervistë për People, Capricia Penavic Marshall, ish-shefe e protokollit për Shtetet e Bashkuara gjatë qeverisjes së presidentit Barack Obama, tregoi një incident të sikletshëm me çantën e mbretëreshës Elizabeth II.

  Ngjarja ndodhi në vitin 2011, kur Barack dhe Michelle Obama vizituan Pallatin Buckingham. Marshall u shpreh se ishte mësuar që t’u merrte çantat grave gjatë takimeve zyrtare.

  Kështu, kur mbretëresha doli nga pallati për ceremoninë e pritjes së çiftit Obama, Marshall vuri re se ajo mbante çantën në dorë. “I thashë homologut tim që mbretëresha ka çantën në dorë dhe u vetëofrova që t’ia merrja,” tregoi ajo.

  Ekipi i sigurimit të mbretëreshës u përgjigj menjëherë: “Mos e prek çantën!” Marshall kërkoi falje dhe shtoi, ”Po çfarë ka në çantë?”. “Nuk e di njeri çfarë ka në çantë. Por nuk e prekim kurrë”.

  Në vitin 2020, biografi mbretëror Sally Bedell Smith u shpreh se në çantën e mbretëreshës Elizabeth II ka zakonisht: pasqyrë kompakte, një buzëkuq Clarins, syze për lexim, stilograf dhe tabletë me mente.

  Thuhet gjithashtu se me kalimin e viteve, mbretëresha e përdor çantën jo vetëm për përdorim personal, por edhe për të dhënë sinjale të caktuara. Për shembull, përflitet se kur ajo e zhvendos çantën nga njëri krah në tjetrin, dëshiron të shkëputet nga biseda me dikë. Kur e vendos çantën në dysheme, është shenjë për stafin se ajo dëshiron të largohet.

  Nuk dihet vërtetësia e sinjaleve, por s’është ide e keqe të lëvizësh çantën për të thënë “të lutem, më largo nga këtu”.

  Stresi thotë se Vivien s’ka fuqi pa Getinjon, pajtohet Lugati
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Ministria e Jashtme e Azerbajxhanit bëri të ditur se ambasadori i saj dhe stafi tjetër i ambasadës janë kthyer në Teheran, një...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas, dha dorëheqje nga kjo pozitë, për t’u bërë shefe e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian në...
  Të tjera
  Lajme15 Korrik 2024
  Salla e Kuvendit të Kosovës është në rinovim e sipër ndërsa Shefi i Kabinitetit të Glauk Konjufcës, Ilir Kërçeli njoftoi se tashmë...
  Lajme15 Korrik 2024
  Gjykata Speciale ka njoftuar se në rastin gjyqësor Januzi dhe të tjerët, është marrë vendim për kalimin e dosjes së çështjes dhe...
  Sport15 Korrik 2024
  Lamine Yamal nuk do ta harrojë kurrë eksperiencën e jashtëzakonshme që e pati në Euro 2024. Super-talenti i Barcelonës ishte sensacion në...
  Lajme15 Korrik 2024
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti, i cili ka thënë se vrima nga e cila rridhte buxheti...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Lajme15 Korrik 2024
  Ambasadorët e shteteve më të fuqishme në botë u bën bashkë të dielën në Klan Arena. Ata shkuan për të parë finalen...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.