×
 • Lajme
 • Lajme

  Imer Raci: Parat false destabilizojnë tregun, Qeveria të merr hapa të shpejtë

  FrontOnline
  02 Dhjetor 2023

  Njëjtë si Selatin Kaçaniku, mendon edhe ekonomisti Imer Raci.

  Ai në një prononcim thotë se parat false destabilizojnë tregun e dëmtojnë ekonominë.

  Nga kjo dukuri e pësojnë qytetarët e bizneset, tha Raci.

  “Parat që po qarkullojnë të falsifikuara e destabilizojnë tregun kjo i sjellë shumë dëme ekonomisë. Këto para paraqesin një qarkullim jo real se përmes këtyre po bëhet qarkullimi i ekonomisë. Kjo i sjellë dëme qytetarit dhe bizneseve”, thotë Raci .

  Ekonomisti Raci ka kërkuar nga Qeveria të merr hapa të shpejt për largimin e parave false.

  Kjo është mënyra se si duhet të veprojë shteti, sipas Racit.

  “Largimi i parasë së falsifikuar është një hap i nevojshëm që të merret sa ma shpejt nga Qeveria. Të mërkurën që janë kap disa para, ky është lajm i vonuar se e paraqet një ekonomi jo stabile të vendit edhe për vende evropiane. Shteti të ndërhyjë përmes aparateve që e verifikojnë falsifikimin e tyre, pagesat me cash të evitohen”, përfundoi Raci.

   

  Shteti dështon përballë falsifikatorëve të monedhave, vlon tregu nga 2 eurot false

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme25 Shkurt 2024
  Lëvizja Vetëvendosje ka shkruar se janë bërë 5 muaj që prej sulmit ndaj Policisë së Kosovës më 24 shtator të vitit të...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Kryetari i Degës i PDK-së në Skënderaj, Sami Lushtaku, ka bërë të ditur se e ka vizituar deputeten e këtij subjekti, Ganimete...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ka vdekur infermierja e pensionuar Zyrafete Shehu. Kështu ka njoftuar Oda e Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë Shëndetësor të Kosovës. Ajo kishte...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Taulant Balla, ka njoftuar se brenda 24 orëve janë arrestuar 15 persona. Ai me këtë rast ka...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ish-deputetja dhe moderatorja, Grida Duma, ka folur për ndjenjat që i jep Kosova sa herë të jetë e pranishme. E ftuar në...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Sikurse në shumë sektorë ku punëtorët po lëshojnë vendin e punës, njëjtë po ndodhë edhe tek zjarrfikësit. Kjo, për shkak të kushteve...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ish nënkryetarja e komunës së Prishtinës dhe ish ushtruesja e detyrës së drejtoreshës së Arsimit, Donjeta Sahatçiu, ka reaguar pas anulimit të...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është duke qëndruar për vizitë në Katar. Ajo atje po merr pjesë në tryezën ekonomike ndërmjet Kosovës...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Zjarrfikësit në Kosovë vazhdojnë të jenë të pakënaqur me kushtet e punës. Edhe viti 2024 për ta ka filluar njëjtë sikurse viti...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.