×
 • Lajme
 • Lajme

  IKShPK: Për këtë Kurban Bajram, veproni kështu

  FrontOnline
  30 Korrik 2020

  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka publikuar udhëzime për qytetarët në lidhje me festën e Kurban Bajramit, të rekomanduara nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

  Instituti ka këshilluar që kjo festë të festohet me personat e shtëpisë, por në rast se dilet jashtë, atëherë të ndiqen rekomandimet e autoriteteve kombëtare dhe të mbahet distancë në një metër.

  “Hani shëndetshëm gjatë festimit. Balanconi dietën tuaj me fruta dhe perime të mjaftueshme dhe hani një sasi të shëndetshme kripe dhe yndyre, duke përfshirë edhe mishin”, këshillohet në manualin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i publikuar nga IKSHPK-ja.

  Po ashtu rekomandohet që në vend se të bëhet një udhëtim, të qëndrohet lidhur me miqtë dhe familjen përmes thirrjeve videogrupore.

  “Ju gjithashtu mund të bëni aktivitete të tjera në internet: bëni turne në muze virtual ose vizita në internet nëpër parqe dhe atraksione”, thuhet në manual.

  Këshillat kryesore vazhdojnë të mbesin të njëjtat, të lahen duart, të mbahet distancë, të mbulohet kolla dhe teshtima me bërryl të lakuar ose faculetë e të barten maska.

  IKSHPK-ja ka falënderuar qytetarët për mbajtjen sigurt dhe shëndetshëm të vetvetes dhe të të dashurve përreth.

  “Së bashku ne do ta kapërcejmë këtë pandemi”, përfundohet në këshillat nga Instituti.

  Image

   

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Lajme29 Shkurt 2024
  Këshilltari në Ministrinë e Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht nga një person pasditen e së enjtes, me ç’rast ka...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Në emisionin “Pressing” të T7 janë të ftuar dy deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu dhe Ariana Musliu-Shoshi, përballë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Parlamenti Evropian (PE) ka thënë në një rezolutë që e miratoi të enjten se besueshmëria e Bashkimit Evropian (BE) dëmtohet nga mungesa...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për një kohë shumë të gjatë është aluduar e akuzuar se “komisarja” e fortë e Lëvizjes Vetëvendosje nga Shqipëria, Dejona Mihali, qëndron...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Telekomit të Kosovës i janë bllokuar të enjten pasdite llogaritë bankare, pas vendimit të Gjykatës Komerciale lidhur me borxhin prej 5.7 milionë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, i ka reaguar deputetes së VV-së, Ardiana Matoshi, e cila sot mbajti veshur një bluzë në të...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Vip29 Shkurt 2024
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Drenusha Latifi, ka shokuar opinionin me deklaratat e saj të fundit, duke bërë akuzat e rënda për dhunë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.