Lajme

Hyseni-Kurtit: Dialogu nuk do të rinisë, do të vazhdojë aty ku ka mbetur

Hyseni-Kurtit: Dialogu nuk do të rinisë, do të vazhdojë aty ku ka mbetur
21:30 | 10 Qershor 2021

Ish- Koordinatori Nacional për Dialogun Kosovë-Serbi, Skender Hyseni, ka thënë që dialogu Kosovë-Serbi nuk do të rinisë, ashtu siç ka deklaruar Albin Kurti se do të ndodhë në Bruksel më 15 qershor kur edhe do të takohet me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq.

“Deklarata e kryeministrit Kurti se gjithçka do të nisë nga e para nuk qëndron, sepse nuk është as Kurti dhe as Vuçiq ata që mund ta imponojnë formatin e dialogut të rinisur në korrik të vitit të kaluar. Përtej asaj që e thotë njëri apo tjetri, 15 qershori shënon vazhdimin e dialogut të rinisur më 21 shkurt të vitit të kaluar, pasi është një format i cili është dakorduar dhe është harmonizuar ngushtë edhe në rrafshin e asaj që quhet marrëdhënie transatlantike”, ka thënë ai.

Hyseni në Klan Kosova, i ka quajtur të parëndësishme ato çfarë thotë Kurti lidhur me këtë çështje, derisa ka theksuar se dialogu do të vazhdojë aty ku ka mbetur.

“Unë kam dëgjuar këto ditë edhe terminologji të tekonologjisë bashkëkohore, që do të ketë një ‘reseting’ ose ‘resetim’ të dialogut. Këto janë më shumë deklarata për konsum të brendshëm, se sa që do të ndodhë realisht dhe nuk duhet të ndodhë ndryshe përpos që dialogu të vazhdojë aty ku ka mbetur, mbi bazën e atyre parimeve themelore që më kanë shërbyer mua gjatë dialogut të rifilluar në korrik të vitit të kaluar. Unë në shaka e kam quajtur Bibla dhe Kurani im, jashtë të cilit nuk do të dal. Ka rëndësi të respektojmë parimet dhe nuk ka asnjë peshë nëse dikush e quan rifillim i dialogut, vazhdim ose dialog i ri”, ka deklaruar Hyseni./FrontOnline

Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit

Të tjera