×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Hotelet dhe plazhet në Shqipëri po rihapen, ngadalë por sigurt

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Turistët nga rajoni po tërhiqen përsëri nga plazhet shqiptare.

  Kjo po ndihmon zbutjen e sektorit të turizmit pas goditjes nga pandemia COVID-19.

  Siç raportojnë mediet ndërkombëtare, kufijtë tokësor dhe plazhet e Shqipërisë kohëve të fundit janë rihapur, ndërsa vetë turizmi po përballet me një të ardhme thellësisht të pasigurt.

  “Unë mendoj që 2-3 muajt që kemi qenë të mbyllur, kemi qenë si të mbyllur në kafaz tash kemi dal nga kafazi dhe jemi duke e shfrytëzuar çdo moment”, thotë Tea Selimi, një turiste nga Kosova, përcjell Telegrafi.

  Kurse drejtori menaxhues nga grupi FAFA Hotel, Osvaldo Dollia thotë se vizitorët janë kryesisht nga Ballkani.

  “Duke e analizuar situatën e vështirë, i jemi drejtuar vendeve të Ballkanit dhe tregut ballkanik. Shumë pushues që kanë ardhur për momentin janë nga Kosova, nga Mali i Zi dhe patjetër nga Shqipëria”, thotë Dollia.

  Aktualisht në Shqipëri janë të infektuar mbi 1,700 persona dhe kanë vdekur 39 persona nga ky virus.

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Parlamenti Evropian ka miratuar të enjten një rezolutë për procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian (BE), përmes së cilës kërkoi që ky...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Parlamenti Evropian (PE) ka thënë në një rezolutë që e miratoi të enjten se besueshmëria e Bashkimit Evropian (BE) dëmtohet nga mungesa...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për një kohë shumë të gjatë është aluduar e akuzuar se “komisarja” e fortë e Lëvizjes Vetëvendosje nga Shqipëria, Dejona Mihali, qëndron...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Telekomit të Kosovës i janë bllokuar të enjten pasdite llogaritë bankare, pas vendimit të Gjykatës Komerciale lidhur me borxhin prej 5.7 milionë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, i ka reaguar deputetes së VV-së, Ardiana Matoshi, e cila sot mbajti veshur një bluzë në të...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Vip29 Shkurt 2024
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Drenusha Latifi, ka shokuar opinionin me deklaratat e saj të fundit, duke bërë akuzat e rënda për dhunë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.