×
 • Lajme
 • Lajme

  Historiani Buxhovi: Nga 4 vilajetet, Kosova ishte kryesorja, Shqipëria e ndarë në katër zona pushtuese u krijua në shtet falë Evropës

  FrontOnline
  28 Nëntor 2023

  Historiani Jusuf Buxhovi në një rrëfim për Front Online ka folur për kohën e para shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, ndarjen e vilajeteve dhe ndryshimet e vendit pas pavarësisë.

  Buxhovi tregoi se janë katër vilajete me kryesoren ne krye Kosovën.

  Pas Kosovës, vjen Shkodra, Manastiri e Janina, tha historiani.

  “Në shekullin XIX u shfaqën vilajetet. Vilajeti i Kosovës në 1876 shfaqët si më i madhi, po i kemi 4 vilajete ai i Kosovës, i Shkodrës, Manastirit dhe Janinës kështu është përfshi etnia shqiptare në rrethanat e Perandorisë”, thotë Buxhovi.

  Buxhovi thotë se para shpalljes së pavarësisë, shqiptarët u gjinden me një situatë të rënd.

  Evropa e ka mbrojtë Shqipërinë, tregon Buxhovi.

  Ai tha se nga Shqipëria e ndarë në katër zona pushtuese u krijua në shtet i cili ktheu çështjen shqiptare si politike e shpirtërore.

  “Shqiptarët e sollën një situatë shumë të rëndë se as nuk mundeshin që ta mbrojnë Perandorin Osmane sado që u përfshinë njësitet rezervë në mbrojtën veçmas të vilajetit të Kosovës. Shqiptarët u gjetën për herë të parë te një copëtimin tjetër pas një robërie 5 shekullore. Evropa e ka mbrojtë pavarësinë e Shqipërisë, prej një Shqipërie të ndarë në katër zona pushtuese të krijohet një shtet i cili e rikthehu çështjen shqiptare si çështje politike dhe shpirtërore. Jugosllavia e re e krijoj një fakt më ndryshe se i pranojnë shqiptarët si kombësi”, tha Buxhovi.

  Buxhovi: Datat e rëndësishme të muajit Nëntor janë simbolikë e aspak rastësi, ishte koha e fundit për shpallje të pavarësisë së Shqipërisë

  Përmes investimeve, KEDS iu ofron rreth 10 mijë banorëve të Vitisë stabilitet energjetik
  Nga Rubrika
  Lajme26 Shkurt 2024
  Gjykata e Apelit ka vendosur që Enver Sekiraqa të rikthehet në arrest shtëpiak, dhe të mos qëndrojë më nën masën e paraqitjes...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Departamenti amerikan i Mbrojtjes ka njoftuar për vizitën e drejtorit kryesor për Politikat Europiane të NATO-s, Alton Buland në Kosovë. Departamenti amerikan...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se Qeveria ka pranuar që çështja e dinarit të diskutohet me Serbinë në Bruksel në...
  Të tjera
  Sport26 Shkurt 2024
  Fundjavën që shkoi, përfundoi xhiroja e 23-të e Bundesligas. Edhe pas kësaj jave, Bayer Leverkusen vazhdon të jetë lider. Leverkusen triumfoi përballë...
  Vip26 Shkurt 2024
  Si asnjëherë më parë në një studio televizive, Grida Duma ka rrëfyer për jetën personale e profesionale. Djali, siç thotë ajo, është...
  Vip26 Shkurt 2024
  Grida Duma është një prej grave që fuqishëm ka përkrahur gratë e tjera gjatë karrierës së saj politike, por edhe tash në...
  Bota/Rajoni26 Shkurt 2024
  Tirana do të jetë mikpritëse e dy samiteve më 28 dhe 29 shkurt. I pari do të mbahet të mërkurën e 28...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Prishtinë- Gjykata Themelore në Prishtinë, ka shpallur aktgjykim lirues ndaj kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca i akuzuar për hedhje të...
  Lajme26 Shkurt 2024
  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka thënë se edhe presidenti rus, Vladimir Putin, po të ishtë në krye të Qeverisë së Kosovës,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.