Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Hapet konkursi për specializim, Zemaj: Nuk do të lejojë asnjë grup interesi që ta pengoj këtë proces

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj përmes një konference për media, ka bërë të ditur se që na sot është hapur konkursi për shkollim specialistik.

  Zemaj ka thënë se ky proces ka qenë i bllokuar që katër vite, duke shkaktuar kështu deficit të kuadrove profesionalë shëndetësorë.

  Ai ka thënë se ky konkurs është hapur për 1034 persona, shkruan Telegrafi.

  “Krahahas luftimit me pandeminë kemi punuar edhe për procese tjera. Hapja e konkursit për shkollim specialistik është një proces ndër më të rëndësishmit për profesionistëT e rinj shëndetësorë. Për katër vite, katër gjeneratave u është mohuar specializimi duke shkaktuar kështu deficit të kuadrove profesionale në shumë lëmi specialistike tejet të nevojshme për sistemim tonë shëndetësorë.

  Ky konkurs është hapur për 1034 vende për shkollim specialistik, numër rekord që nuk ka ndodhur asnjëherë deri më sot në vendin tonë”, ka thënë Zemaj.

  Zemaj theksoi se ky konkurs është ndarë në dy grupe, ku njëri menjëherë do të kyçet në luftën kundër pandemisë.

  “Në këtë konkurs kemi ndarë dy kategori të specializimit, në kategorinë e parë janë përfshirë profilet specialistike me interes nacional që janë të nevojshme në luftën kundër COVID-19, këta mjek dhe specializantë të ardhshëm menjëherë do të kyçen në institucione shëndetësore duke iu ndihmuar kështu kolegët e tyre, që në këto ditë të vështira janë të dëmtuar nga oraret e zgjatura dhe rrezikshmëria e lartë që ushtrojnë profesionin e tyre.

  Në kategorinë e dytë janë lëmit tjera specialiste që jo drejtpërdrejtë janë të lidhura me luftën kundër pandemisë, por që vazhdojnë të jenë të rëndësishme për shërbimet shëndetësore në vend”, tha Zemaj, duke kërkuar nga të gjithë që ta përkrahin këtë proces.

  Zemaj u zotua se si ministër i Shëndetësisë, nuk do të lejojë asnjë grup interesi që ta pengoj këtë proces.

  “Si ministër nuk do të lejojë asnjë grup interesi që të pengoj të rinjtë të shkollohen dhe avancohen për Kosovë. Duhet ta ruajmë trurin këtu në Kosovë, dhe të mos lejojmë largimin e të rinjve që duan të shërbejnë në vendin e tyre”, tha Zemaj.

  Juliana: E kuptoj që e kam lëndu djalin dhe e marr mbi supet e mia këtë (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme26 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës ka akuzuar Qeverinë e Kosovës, se po ndëshkon komunat e Kosovës me shumë padrejtësi në ndarjet buxhetore për...
  Lajme26 Mars 2023
  Partia Socialdemokrate ka mbajtur protestë dje në Prishtinë kundër marrëveshjes së Ohrit, ndërsa ditë më parë kishin shkruar parulla në kryeqytet “Albin...
  Lajme26 Mars 2023
  Mikrobiologu Lul Raka, foli për pandeminë, “zhdukjen” e tij nga mediat, kohën e luftës, sistemin shëndetësor në Kosovë etj. U bë i...
  Të tjera
  Lajme26 Mars 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është pyetur sërish për marrëveshjen e fundit me Kosovën, duke komentuar edhe pjesën që, siç sthuhet, i...
  Lajme26 Mars 2023
  Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri u shpreh sot se vendimi i Gjykatës Kushtetuese për Ligjin për Këshillin Prokurorial vërteton...
  Vip26 Mars 2023
  Një ditë pasi u eliminua nga Big Brother VIP Albania, Kiara Tito, ka qenë e ftuar në “Fan Club” për të folur...
  Lajme26 Mars 2023
  Të dielën e ardhshme në Prishtinë do të mbahet një marsh, duke kërkuar drejtësi për krerët e UÇK-së që janë në Hagë....
  Lajme26 Mars 2023
  Është vetëm një nxënës që ndjek mësimet në klasën e parë të Shkollës Fillore “Rilindja” në fshatin Keqekollë të Komunës së Prishtinës....
  Vip26 Mars 2023
  Familjarët e Kristit kanë reaguar të revoltuar pasi Lorenci pranoi se ai dhe Keisi kanë pasur një romancë jashtë “Big Brother VIP”....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.