×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Hahn: Ndjehem krenar që kontribuova në suksesin e Marrëveshjes së Prespës

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Ish-eurokomesari për Zgjerim, Johahnes Hahn, për AIM, tha se Maqedonia është në rrugë të mirë drejt Bashkimit Evropian.

  “Para dy viteve, kryeministrat e Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut, Alexis Tsipras dhe Zoran Zaev nënshkruan një marrëveshje historike. E mbaj mend këtë ditë në Liqenin e Prespës, një çast unik që hapi rrugë për një marrëdhënie të re mes dy vendeve që me dekada kishin kontest”, tha Hahn për AIM, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Sipas tij, kjo marrëveshjes shënon guxim, vizion, lidership politik dhe pajtim duke dërguar sinjale pozitive përt rajonin por edhe më gjerë.

  “Marrëveshja ishte element kyç për vendet anëtare të BE-së të japin dritë të gjelbër për hapjen e bisdimeve me Maqedoninë e Veriut, e cila është në rrugë të mirë drejt BE-së. Jam krenar dhe i lumtur që kontribuova me ekipin tim për këtë sukses e që hapi perspektiva të reja për njerëzit nga të dy anët e kufirit”, tha mes tjerash Hahn.

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  “Sanksionet e reja kundër Rusisë nuk janë të nevojshme, sepse ato i shkaktojnë më shumë dëm Evropës sesa Rusisë”. Kështu u shpreh...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Tetë trupa të pajetë janë gjetur në ditët e fundit në Parkun Kombëtar El Veladero në Meksikë. Njoftimi u dha dje në...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Në Zvicër, mesatarisht 32,000 njerëz në vit duhet të trajtohen në spital për shkak të efekteve anësore të padëshiruara, dhe 2.2 për...
  Të tjera
  Lajme23 Shtator 2023
  Ish-kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka kritika të mëdha për mënyrën se si po zhvillohet dialogut me Serbinë. Ai i tha ...
  Vip23 Shtator 2023
  Reperja shumë e përfolur shqiptare, Tayna, ka pasur shumë sukses në muzikë, duke e bërë hit çdo këngë të saj. Tayna, gjithmonë...
  Sport23 Shtator 2023
  Sulmuesi portugez, Cristiano Ronaldo shënoi një ‘gol fantazmë’ të çmendur për të kaluar Al Nassr në epërsi ndaj Al Ahli në ndeshjen...
  Ekonomi23 Shtator 2023
  Më 22 shtator, Ministria e Ekonomisë ka njoftuar se ka hapur thirrjen publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje për shtëpi...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Në Zvicër, mesatarisht 32,000 njerëz në vit duhet të trajtohen në spital për shkak të efekteve anësore të padëshiruara, dhe 2.2 për...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Një 17-vjeçar ka vrarë shokun e tij të ngushtë, për arsye se ky i fundit nuk fshiu një postim në rrjetet sociale....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.