×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Grubi: Koalicioni më i logjikshëm është me LSDM-në, shteti është më i sigurt me Ahmetin

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Artan Grubi sot për emisionin “Samo Vistina” tha se është më e logjikshme që qeveria të bëhet në mes BDI-së dhe LSDM-së.

  “Ne mbetemi të mendimit se është logjike të formohet një koalicion me LSDM-në. Ata kanë 46, ne 13 vende parlamentare, kështu që ka një shumicë për të zgjedhur një qeveri dhe një qeverisje të qëndrueshme, sepse BDI është një partner i qëndrueshëm. BDI nuk është një parti aventureske që ndryshon zgjedhjet në çdo tre ditë”, tha Artan Grubi.

  Lidhur me rezultatet nga disa vendvotime, ku BDI fitoi shumë vota në komunitetet etnike maqedonase, Grubi tha se nuk është e çuditshme.

  “Ndërsa Zaev dhe Mickoski marrin votat shqiptare, pse BDI nuk duhet të fitojë votat e maqedonasve. Ne iu drejtuam komunitetit etnik maqedonas, ata e dinë që shteti është më i sigurti në duart e Ahmetit dhe BDI-së. Ne kemi treguar se jemi partia më konstruktive nga viti 2002 deri sot dhe jemi rojtarët e rrugës Euroatlantike. Kur të gjithë hoqën dorë nga negociatat me Greqinë, BDI mbajti lidhje me Athinën, Ahmeti vizitoi Athinën tre herë”, tha Grubi.

  Njoftimet nga KEDS, vendet që do të mbesin nesër pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Dy gjermano-rusë janë arrestuar në Gjermani nën dyshimet për spiunazh. Njëri prej tyre akuzohet se është pajtuar të kryejë sulme ndaj caqeve...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ligjvënësit amerikanë pritet të votojnë të një pako ndihmash për Izraelin, Ukrainën dhe Indo Paqësorin dhe një projektligj tjetër për prioritetet tjera...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Policia e Korçës ka bërë të ditur se një person është gjetur i pajetë mëngjesin e së enjtes në Drenovë të Korçës....
  Të tjera
  Lajme18 Prill 2024
  Është mbajtur ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në fjalimin e tij...
  Lajme18 Prill 2024
  Një person i dyshuar është arrestuar në lidhje me rastin e vdekjes së 23-vjeçares nga Ukraina, Olena Kozii. Ai është ndaluar për...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryeministri Albin Kurti i ka ftuar ministrat në një mbledhje të Qeverisë. Mbledhja është caktuar të mbahet të orën 10:30, bëri të...
  Sport18 Prill 2024
  Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola ka mbetur i zhgënjyer me eliminimin nga Liga e Kampionëve. “Citizens” i dhanë fund eksperiencës në...
  Sport18 Prill 2024
  Carlo Ancelotti është mjaft i lumtur me kualifikimin e Real Madridit në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. “Los Blancos” e eliminuan Manchester...
  Lajme18 Prill 2024
  Vrasja e dy grave brenda pesë ditëve ka shqetësuar edhe Rrjetin e Grupit të Grave. Adelina Berisha, nga Rrjeti i Grupit të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.