×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjykata turke dënon korrespondentin e “Die Welt”

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Një gjykatë turke ka dënuar të enjten korrespodentin e njohur të gazetës gjermane “Die Welt”, Deniz Yucel, me dy vjet e nëntë muaj burgim për akuzat se bëri propagandë në favor të kryengritësve kurdë. Megjithatë, gjykata e shfajësoi gazetarin turko-gjerman nga akuza për rebelim dhe propagandë në emër të rrjetit të imamit Fethullah Gulen, të cilin Turqia e akuzon për orkestrimin e tentimit të dështuar për puç, katër vjet më parë.

  Gjykata kërkoi po ashtu nisjen e dy hetimeve të reja ndaj Yucelit për fyerje të pretenduara ndaj Turqisë dhe presidentit Recep Tayyip Erdogan. Yucel ishte arrestuar në Stamboll, në kuadër të operacionit masiv qeveritar të shtypjes, ndërmarrë pas tentimpuçit të 2016-s. Ai ngarkohej për propagandë në emër të grupeve terroriste.

  Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve ka cilësuar Turqinë si vendin që ka burgosur numrin më të madh të gazetarëve në botë. Ndërkaq sindikata turke e gazetarëve ka bërë të ditur së të paktën 76 gazetarë dhe punonjës të sektorit të mediave ndodhen aktualisht prapa grilave. Teksa Qeveria në Ankara është arsyetuar se arrestimet nuk kanë të bëjnë me punën e gazetarëve dhe se shumica e tyre akuzohen për shkelje që lidhen me terrorizmin.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Donald Trump do të bëhet ish-presidenti i parë në historinë e SHBA-së që përballet me akuza penale sot, ndërsa në Nju Jork...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Presidenti Emmanuel Macron, ka deklaruar se Franca do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Azerbajxhani dhe Armenia do të përballen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), lidhur me akuza për “spastrim etnik”, përderisa tensionet ushtarake po...
  Të tjera
  Lajme15 Prill 2024
  Sot përfundon afati për aplikim për akreditimin e vëzhguesve të subjekteve politike të kryetarëve aktual, OJQ-ve vendore/ndërkombëtare dhe mediave. Këtë e konfirmoi...
  Kronika15 Prill 2024
  Është arrestuar një burrë në Gjakovë, pasi i njëjti dyshohet se e ka ndjekur një grua deri tek banesa e saj, duke...
  Kronika15 Prill 2024
  Dy mjete të dyshimta janë gjetur në Prishtinë. Rastin në polici e ka lajmëruar një burrë i cili fillimisht ka thënë se...
  Kronika15 Prill 2024
  Pesë persona janë arrestuar pas një përleshje ndërmjet vete për shkak të një mosmarrëveshje në komunikacion. Policia bën të ditur se ngjarja...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Pavarësisht sulmeve të Itranit ushtria izraelite vijon sulmet e saj në Rripin ne Gazës. Izraeli këmbëngul që sulmi i Iranit nuk do...
  Lajme15 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar vëllezërit Shkelzenin dhe Enverin në përvjetorin e përjetësimit. Haradinaj ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.