×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjykata Supreme e SHBA ia mundëson Trumpit dëbimin e shpejtë të azilkërkuesve

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Gjykata Supreme e SHBA sot e bëri më të lehtë për administratën e presidentit Donald Trump që të dëbojë shpejt emigrantët e paligjshëm përfshirë azilkërkuesit me një shqyrtim të kufizuar gjyqësor të procedurave, duke siguruar që ai të fitojë në një çështje të rëndësishme në vitin parazgjedhor.

  Gjyqtarët me 7 vota pro dhe 2 kundër vendosën në favor të administratës Trump për apelimin e tij të një vendimi të gjykatës më të ulët se fermeri nga Shri Lanka Vijayakumar Thuraissigiam ka të drejtën të ketë një gjykatë federale të rishikojë rezolutën e qeverisë për kërkesën e tij për azil.

  Vendimi, shkruar nga gjykatësi konservator Samuel Alito, thotë se kufizimi i shqyrtimit gjyqësor të dëbimit të tij të shpejtë nuk shkel dispozitat kryesore kushtetuese që mbrojnë lirinë individuale.

  Vendimi u mbështet nga pesë gjyqtarë konservatorë dhe dy nga katër liberalët, Stephen Breyer dhe Ruth Bader Ginsburg.

  Gjykata e Apelit Rrethit San Francisko, me qendër në San Francisko, vendosi në vitin 2019 që nën një klauzolë pezullimi në Kushtetutë, e cila lejon një individ të përpiqet të kundërshtojë një vendim të ndalimit qeveritar në gjykatë, këto të fundit atëherë duhet të jenë në gjendje të rishikojnë çështjen e Thuraissigiam.

  Administrata Trump argumenton se emigrantët që kërkojnë azil në SHBA nuk kanë të drejta kushtetuese dhe se Kushtetuta asnjëherë në histori nuk e ka mandatuar qasje në rishikim gjyqësor siç kërkohet nga Thuraissigiam.

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell tha se Bashkimi Evropian e dënon fuqishëm sulmin e Iranit kundër Izraelit, shkruan...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Mbretëria e Bashkuar ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, tha kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak në një deklaratë të...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Ministri i Jashtëm izraelit Israel Katz, bëri thirrje për unitet, pasi Irani nisi një sulm kundër Izraelit. “Ne të gjithë duhet të...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.