×
 • Bota/Rajoni
 • Auto
 • Auto

  Gjermania gjurmon të infektuarit me App

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Në përpjeke për ringjallur sektorin e turizmit, Gjermania hodhi në qarkullim një aplikacion për gjurmimin e të infektuarve me Covid-19.

  Sipas autoriteteve, me këtë aplikacion synohet të këputet zinxhiri i infektimeve, ndërsa garantohen standardet më të larta për sigurinë dhe mbrojtjen e të dhënave.

  Gjermania po përpiqet të mobilizojë qytetarët të instalojnë në smart-phone-ët e tyre një aplikacion të ri për gjurmimin e të infektuarve me Covid-19 me synim për të këputur zinxhirin e transmetimit. Covid-Warn-App do të jetë një prej disa aplikacioneve që janë hedhur në qarkullim nëpër Europë e që nga qeveritë shikohet si mjet për të ringjallur sektorin e turizmit.

  Aplikacioni përdor valët e shkurtra radio Bluetooth për të monitoruar kontaktet e ngushta midis njerëzve dhe lëshon sinjale paralajmëruese nëse ndonjë prej tyre rezulton pozitiv.

  “Ky nuk është aplikacioni i parë që gjurmon të infektuarit me koronavirus, por jam shumë i sigurtë se ky është më i mirë në botë,” tha sekretari i kabinetit i kancelarisë gjermane Helge Braun gjatë prezantimit.

  Gjermania ndjek shembullin e Italisë, Polonisë dhe Zvicrës për përdorimin e aplikacioneve për stamtphone mbi bazën e teknologjisë së zhvilluar nga Apple dhe Google për mbrojtjen e të dhënave personale, duke i rezervuar këto në mënyrë të sigurtë në aparatet e përdoruesve.

  Plani thuajse dështoi në muajin prill pasi Berlini zyrtar braktisi projektin fillestar për t’i ruajtur të dhënat në një server qendror.

  Deri tani mbështetja popullore për aplikacionin është mesatare sipas Politbarometer, sondazhit që zhvillohet nga televizioni ZDF.

  “Sapo mësova për këtë aplikacion dhe do ta instaloj menjëherë. Jam kureshtar për mënyrën se si do të funksionojë me personat që do të kem pranë. Le të shohim,” thotë një qytetar.

  Sondazhi gjeti se 42% ishin pro shkarkimit të aplikacionit, 46% kundër, ndërsa 8% e të pyeturve nuk kishin smartphone.

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Miliarderi Elon Musk është nominuar për Çmimin Nobel për Paqe 2024 nga një deputet norvegjez, i cili vlerësoi pronarin e platformës X...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Për këdo që tashmë është mërzitur nga bota këtu dhe kërkon të eksplorojë hapësirën, NASA mund t’ju ndihmojë. Agjencia hapësinore po kërkon...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka ftuar shqiptarët kudo në botë që ta ruajnë dhe trashëgojnë gjuhën si pjesë thelbësore të identitetit...
  Të tjera
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, tha se punëtorët teknik dhe ata të sigurimit fizik të Universitetit të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Ministri i Mbrojtjes së Finaldën Antti Hakkanen e ka pritur sot në takim ministrin e Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedoncin. Sipas njoftimit...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF ka kërkuar veprime të menjëhershme për trajtimin e rastit të vdekjes së katërvjeçares...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Deputeti Pal Lekaj, deklaroi se nuk i kujtohet nëse në mbledhjen e kryesisë së Kuvendit të mbajtur më 10 gusht 2016 ishte...
  Kronika21 Shkurt 2024
  Me urdhër të Prokurorisë Speciale (PS), Policia e Kosovës ka ndërmarr një aksion në shtatë lokacione të ndryshme të Kosovës, ku janë...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Drejtorit të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti, po raporton në Komisionin parlamentar për mbikëqyrje të kësaj Agjencie. Mbledhja ka nisur...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.