×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Gjermani, sektori i prodhimit do të pësojë humbje prej 390 miliardë euro

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Ekspertët e ekonomisë në Gjermani parashikojnë se vendi në sektorin e prodhimit do të pësojë humbje prej 390 miliardë euro për shkak të pandemisë së COVID-19,.

  Instituti i Ekonomisë Botërore në Kiel (IfW) publikoi raportin për pasojat e mundshme të pandemisë së COVID-19 në ekonominë gjermane, me referencë të veçantë për pasojat në sektorin e prodhimit.

  Raporti tha se sektori gjerman i prodhimit në vitin 2020 dhe 2021 do të shënojë humbje me vlerë prej 390 miliardë euro.

  Ekspertët e IfW-së parashikojnë që ekonomia gjermane këtë vit mund të përfundojë me rënie të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB) prej 6.8 për qind ndërsa në vitin 2021 pritet të realizohet rritje ekonomike prej 6.3 për qind.

  IfW kritikoi pakon e ndihmës të aprovuar nga qeveria gjermane për sanimin e pasojave ekonomike të shkaktuara nga COVID-19, duke pohuar se përqendrimi i ndihmës nuk është vendosur në segmentin më të rëndësishëm të krizës.

  Duke potencuar se pjesa më e rëndë e shkaktuar nga pandemia është pas nesh, ekspertët e IfW-së pohojnë se nevojitet kohë për rimëkëmbjen e sektorit të prodhimit dhe se Gjermania në tremujorin e dytë mund të përfundojë me një rënie ekonomike nën 12 për qind.

  Po ashtu ekspertët parashikojnë se numri i të punësuarve në Gjermani në fund të këtij viti do të ulet nga 45.2 në 44.5 milionë. Ata parashikojnë se eksporti gjerman në fund të këtij viti do të përjetojë rënie prej 12.5 për qind ndërsa vitin e ardhshëm rritje prej 8.7 për qind.

  Gjithashtu është konfirmuar rritje e deficitit buxhetor në Gjermani në fund të këtij viti në 192 miliardë euro, por që në vitin e ardhshëm ky deficit do të ulet në 111 miliardë euro.

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka mbërritur në Shqipëri për herë të parë për të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Evropian...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, nesër pret në një takim homologun e tij ukrainas, Dmytro Kuleba. Takimi do...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, do të arrijë sonte në Shqipëri ku do të marrë pjesë në dy samite të rëndësishme, të...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.